foobar2000.pl - polskie forum: [news] Wersja finalna Musepack SV8 - foobar2000.pl - polskie forum

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

[news] Wersja finalna Musepack SV8

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   Wojtek Ikona

• 50% ekstraktu z foo
  • Ikona
  • Rejestracja 05-marzec 05

Napisano 08 marzec 2009 - 11:12

Tłumaczenie wiadomości z oficjalnego forum: (tak, wiem, że to już prawie tydzień temu (; )

Musepack SV8 został nareszcie ukończony i wydana została pierwsza stabilna wersja. Nowa wersja strumienia oferuje wiele usprawnień w stosunku do wersji SV7, zarówno dla użytkowników jak również programistów.

Zmiany:
  • Format niezależny od Kontenera. Plik SV8 MPC jest kontenerem dla strumienia Musepack;
  • Spaczkowany strumień pozwala na łączenie go z kontenerami audio oraz wideo (np.: MKA, MKV, NUT);
  • dokładne oraz szybkie przeszukiwanie niezależnie od długości pliku;
  • dokładne przycinanie plików;
  • Rozdziały;
  • Brak "internal clipping" (?!)
  • strumień kompresowany wysoce zoptymalizowanymi kanonicznymi tablicami huffmana - 2% mniejsze pliki i szybsze dekodowanie;
  • możliwość transmisji strumieniowej (np. radio internetowe);
  • Wyczyszczony i uporządkowany kod - libmpcdec, libmpcenc, libmpcpsy.

Zawartość paczki:
  • mpcenc - enkoder Musepack SV8. Akceptuje pliki WAV i inne bezstratne formaty.
  • mpcdec - dekoder SV8 decoder. Dekoduje pliki MPC do WAV lub sprawdza strumień pod kątem obecności błędów.
  • mpcgain - kalkulator ReplayGain używający nowej bliblioteki ReplayGain.
  • mpcchap - edytor rozdziałów SV8, używany do zapisywania w pliku MPC rozdziałów w formacie chapterfile.ini lub cue.
  • mpccut - przycinacz strumienia SV8, umożliwiający bezstratne przycinanie segmentów strumienia na podstawie wybranych próbek początku/końca..
  • mpc2sv8 1.0.0 - Konwerter Musepack SV7 do SV8. Umożliwia bezstratne konwertowanie plików MPC skompresowanych do formatu SV7.

pecyfikacja SV8

Podziękowania:
Nicolas Botti, główna osoba stojąca za rozwojem SV8, ogromna ilość pracy na przestrzeni wielu lat.
Peter Pawlowski, istotny wkład związany z wydajnością i stabilnością.
grimmel, za opiekę i kosting SVN i Traca.
Genju, za niekończące się kompilowanie, testowanie i wsparcie.
Igor Janos / MONOGRAM, za dekoder SV8 dla DirectShow oraz rozwój splittera i wsparcie.
Andree Buschmann, za optymalizacje kodu,
i wszystkich którzy wnieśli poprawki, offerowali pomoc i pomogli stworzyć stabilny i solidny format. 

Pobierz:

Użytkownicy systemu Windows mogą użyć najnowszej wersji foobar2000, która oferuje już kompletne wsparcie dla funkcji SV8. 

Podczas gdy format SV8 przewyższa SV7, nie jest on jeszcze aż tak szeroko rozpowszechniony (wojtek: hmm... bo mpc to w ogóle jest taaaaak szeroko rozpowszechnione (; ) gdyż jest to nowe wydanie. Jeżeli posiadasz pliki w formacie SV7 upewnij się, że wszystkie twoje aplikacje wspierają SV8 zanim przekonwertujesz wszystkie pliki i usuniesz wersję SV7
0

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Odpowiedzi do tego tematu

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   s0ber Ikona

• Stoner
  • Ikona
  • Rejestracja 30-październik 07

Napisano 11 marzec 2009 - 17:25

Całkiem zacny kodek, szkoda jedynie, że wciąż tak mało przenośnych playerów potrafi go odtwarzać. :/
Dołączona grafika
0

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   Wojtek Ikona

• 50% ekstraktu z foo
  • Ikona

Napisano 11 marzec 2009 - 18:41

Ano "zacny", ale ja sobie go darowałem jeżeli przychodzi mi do kodowania. Cena 1MB jest już wyjątkowo mała i spokojnie można używać mp3 -v1/v0 czy też OGG, albo nawet flac, które mają jednak szersze wsparcie...
0

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   s0ber Ikona

• Stoner
  • Ikona

Napisano 11 marzec 2009 - 20:28

Nie da się ukryć Wojtku, że masz rację. Poza tym, jeśli chodzi o odtwarzacze przenośne, to miałem okazje na kilku testować FLAC i MP3 -V 0, różnicy dla mnie nie ma, więc nie widzę sensu, by bawić się w inne kodeki. No ale jakbym chciał, to mój poczciwy iRiver T30 odtwarza OGG. ;)
Dołączona grafika
0

#5 Użytkownik nie jest zalogowany   Wojtek Ikona

• 50% ekstraktu z foo
  • Ikona

Napisano 11 marzec 2009 - 21:04

@up
Na odtwarzaczu przenośnym a autobusie to nawet mp3 -v3 będzie akceptowalne (;
0

#6 Użytkownik nie jest zalogowany   mixcherry Ikona

• 50% ekstraktu z foo
  • Ikona
  • Rejestracja 20-listopad 04

Napisano 13 marzec 2009 - 12:27

Chyba głuchnę, bo dla mnie w autobusie to nawet -v5 starcza :/
0

#7 Użytkownik nie jest zalogowany   s0ber Ikona

• Stoner
  • Ikona

Napisano 13 marzec 2009 - 13:54

Jasne, że tak, więc to tym bardziej potwierdza moje zdanie, że nie ma sensu się bawić w encodowanie do nie wiadomo jakich formatów. ;)
Dołączona grafika
0

#8 Użytkownik nie jest zalogowany   tomislav3540 Ikona

• foon00b
  • Ikona
  • Rejestracja 08-marzec 09

Napisano 25 grudzień 2014 - 14:01

Wyświetl postUżytkownik Wojtek dnia 11 March 2009 - 18:41 PM napisał

Ano "zacny", ale ja sobie go darowałem jeżeli przychodzi mi do kodowania. Cena 1MB jest już wyjątkowo mała i spokojnie można używać mp3 -v1/v0 czy też OGG, albo nawet flac, które mają jednak szersze wsparcie...

1.
Wsparie może i mają wieksze tylko co z tego jest przecież Rockbox - otwarty system operacyjny na licencji GPL, przeznaczony dla cyfrowych odtwarzaczy multimedialnych.
Lsta aplikacji, które wspierają MusePack jest bogata:
https://www.musepack...ndex.php?pg=pro

2.
Cena 1MB jest już wyjątkowo mała to prawda. Nie rozumiem tylko dla czego tylko wielkość pliku wynikowego ma decydować o wyborze formatu audio kiedy później mówi się o niskiej cenie 1MB ? Pomija się tu natomiast inny ważny czynnik. MusePack Audio (MP+, MPC, MPP) dawniej MPEGplus jest dekodowany szybciej niż wszystkie inne nowoczesne stratne formaty audio takice jak Vorbis i AAC i szybciej niż MP3. To przekłada się na dłuższą żywotność baterii !!!

3.
MusePack Audio (MP+, MPC, MPP) najlepiej sprawdza się dla wysokich przepływności od 140 kbps. Jego górną granicą przepływności jest 1300kbps co dla stratnego AAC czy MP3 jest nieosiągalne a bezstratnym formatom wystarczy 600 do 700 kbps dla jakości CD-Audio.
Tak więc 1300kbps dla stratnego kodeka jest wartością imponująca.

4. dobór odpowiedniej jakości jest prosty:
--quality 2 = --telephone
--quality 3 = --thumb
--quality 4 = --radio
--quality 5 = --standard
--quality 6 = --extreme
--quality 7 = --insane
--quality 8 = --braindead

5. Często pojawiające się pytanie (parafrazując pewną reklamę) - Jeżeli nie słychać różnicy to po co używać lepszego kodeka jakim jest MusePack ?
Dużo zależy od tego jaki mamy odtwarzacz. Sa takie, w których słychać więcej (naturalnie w odpowiednich słuchawkach).
0

Strona 1 z 1