foobar2000.pl - polskie forum: Efekt placebo czy jednak foobar gra lepiej? - foobar2000.pl - polskie forum

Skocz do zawartości

• (3 strony)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Efekt placebo czy jednak foobar gra lepiej? Q: Does foobar2000 sound better than other players? A: No.

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   Qbi@k Ikona

• S.T.A.L.K.E.R.
  • Ikona
  • Rejestracja 18-luty 06

Napisano 08 maj 2007 - 21:51

To jest jakis efekt placebo na skale swiatowa? Moze jednak foobar poprawia ta jakosc? Wszedzie gdzie nie czytam o foobarze, to sie wszyscy podniecaja, ze super jakosc dzwieku, nic go nie przebije itp.

Przeszukuje sobie google i widze cos takiego:
:arrow: Super Dźwięk Dla Wszystkich - Foobar2000 + Asio

Czyli co? Instaluje KXy i ASIO i jestem szczesliwy z placebo w mojej glowie? Czy moze cos w tym jednak jest?

Przegladam stare gazety komputerowe i tez znajduje w nich sugestie, ze foobar super gra, ale ma dupny wyglad. Czyzby placebo opanowalo nawet powazne pisma komputerowe?

Na stronie glownej naszego Portalu pisze:
foobar2000 jest zaawansowanym odtwarzaczem plików audio który dekoduje i przetwarza dźwięk z 64-bitową, zmiennoprzecinkową dokładnością, zapewniając profesjonalną jakość dźwięku.

Zapewniając profesjonalną jakość dźwięku - to nawet na naszej stronie czytajac opis mozna tylko potwierdzic opinie ze foobar jednak gra profesjonalnie (czytaj: lepiej).

Idac do zrodla (foobar2000.org) czytam:
Q: Does foobar2000 sound better than other players?
A: No. Most of ?sound quality differences? people ?hear? are placebo effect (at least with real music), as actual differences in produced sound data are below their noise floor (1 or 2 last bits in 16bit samples). Foobar2000 has sound processing features such as software resampling or 24bit output on new high-end soundcards, but most of other mainstream players are capable of doing the same by now.

Ostatnio edytowalem wpisy w PL wersji wikipedi bo i tam mozna bylo znalezc aluzje do tego, ze foobar gra lepiej od innych odtwarzaczy.

Mamy masowe placebo? Mozna by o tym prace jakas napisac. Kto wie czy nie ksiazke i poswiecic w niej miejsce na min. foobara. Moze sie jednak myle i foobar2000 rzeczywiscie lepiej gra :?:
Dołączona grafika Mój foo :D
- Conan, what is best in life?
- To crush your enemies, see them driven before you... and to hear the lamentation of their women!
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika foobar2000.pl @ last.fm
0

• (3 strony)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Odpowiedzi do tego tematu

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   Apach Ikona

• Kapitan
  • Ikona
  • Rejestracja 23-listopad 04

Napisano 08 maj 2007 - 22:11

Kilka lat temu kumpel namowil mnie na "chociaz" spojzenie na notatnik, otworzylem wtedy ten sam plik w Fb2k i w WA. Zostalem przy notatniku. Jednak ostatnio instalujac iTunes cos mnie tknelo. Ten program gral inaczej niz moj Foo [a nic w nim nie zmienialem dla "polepszenia" jakosci muzyki] taze efekt placebo moze wynikac wlasnie z tych roznic miedzy programami... ?
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika
0

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   Qbi@k Ikona

• S.T.A.L.K.E.R.
  • Ikona
  • Rejestracja 18-luty 06

Napisano 08 maj 2007 - 22:16

Na pewno gral lepiej? Wogole co to znaczy lepiej?

Dla wiekszosc wystarczy zrobic sztuczke z glosniejszym graniem i jest sie przekonanym ze jest znacznie lepiej. Spor akurat jest raczej miedzy Winamp vs foobar2000. Oba standardowo nie uzywaja zadnych efektow DSP wiec skad te roznice w odczuciu x osob?
- To crush your enemies, see them driven before you... and to hear the lamentation of their women!
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika foobar2000.pl @ last.fm
0

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   Apach Ikona

• Kapitan
  • Ikona

Napisano 08 maj 2007 - 23:14

Nie mam zielonego pojecia ;) Ja foobar'a uzywam z przyzwyczajenia, dlatego, ze lubie programy oferujace uzytkownikowi jak najwiksza mozliwosc konfiguracji - programy jak ja to nazywam plastyczne.
;)
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika
0

#5 Użytkownik nie jest zalogowany   foobn00b Ikona

• R.I.P Big L
  • Ikona
  • Rejestracja 25-maj 06

Napisano 09 maj 2007 - 02:03

moze kolosalny EQualizer daje lepsza kontrole nad dzwiekiem ?
0

#6 Użytkownik nie jest zalogowany   mariush Ikona

• vel. biju
  • Ikona
  • Rejestracja 19-luty 06

Napisano 09 maj 2007 - 09:59

foobn00b, ale ludzie czują różnicę zanim cokolwiek jeszcze ustawią w foo.

Ja instalowałem foo z powodu możliwości wyświetlania okładek. "Nie wiedziałem" że lepiej gra. I w sumie żadnej różnicy między foo a WinAmpem nie widziałem. Inna sprawa była, gdy zakupiłem kartę Audigy. Nie jest to jakiś powerplay, ale zawsze 24, a nie 16 bitów, a bawiąc się w DSP (głównie) resamplerem zgodnie z instrukcjami mixiego, zauważyłem różnicę w odgrywaniu muzyki wcześniej w foo, a teraz, ale w WinAmpie też była róznica. Reasumując JA nie widzę różnicy między foo a WA, a tak jak mówię, WA nie pozwala mi na wyświetlanie okładek, więc go nie używam ;P
0

#7 Użytkownik nie jest zalogowany   Qbi@k Ikona

• S.T.A.L.K.E.R.
  • Ikona
  • Rejestracja 18-luty 06

Napisano 09 maj 2007 - 10:27

Ja tez nie wiedzialem na poczatku ze foo gra lepiej. Dopiero pozniej sie dowiedzialem o jego super wlasciwosciach. Porownalem ten sam kawalek na Winampie i foo. Okazalo sie ze graja tak samo :shock:
0

#8 Użytkownik nie jest zalogowany   Pingwinho Ikona

• Emperor Penguin
  • Ikona
  • Rejestracja 21-maj 06

Napisano 09 maj 2007 - 15:08

Ja też nie. Była wersja jeszcze 0.8.3 dołączona chyba ze 2 lata temu do CD-Action. A potem to tu to tam się słyszało o niesamowitej konfiguralności. Wszedłem na forum, i inne strony. I na ych ''innych stronach" fb2k był swojego rodzaju bogiem wśród odtwarzaczy.
0

#9 Użytkownik nie jest zalogowany   clark Ikona

• foo v0.7
  • Ikona
  • Rejestracja 29-maj 06

Napisano 09 maj 2007 - 21:30

A "piszta co chceta" :)
Są ludzie którzy naprawdę słyszą różnicę...
...ja jestem jednym z nich ;)

Dołączona grafika

"Live 4 Music"
0

#10 Użytkownik nie jest zalogowany   BArtus Ikona

• foobmeister
  • Ikona
  • Rejestracja 14-czerwiec 06

Napisano 09 maj 2007 - 23:06

Jak kiedyś kumpel mi powiedział, że foo gra lepiej to go wyśmiałem "odtwarzacz to odtwarzacz" potem zainstalowałem (nie miałem żadnych wiadomości o konfiguracji..) usłyszałem i foobar już został :!: może i jakiś nowy WA gra tak samo ale niech idzie w chu... :lol:
Dołączona grafika Tlen.pl: bbartus [at] tlen [dot] pl JID: bartus [at] jabster [dot] pl PaduPadu: MjIyMjI1NA== base64 ICQ: Mzk1MjY3NTY3 base64 Last.fm: BBArtus [Fb]
0

#11 Użytkownik nie jest zalogowany   Qbi@k Ikona

• S.T.A.L.K.E.R.
  • Ikona
  • Rejestracja 18-luty 06

Napisano 10 maj 2007 - 21:39

clark napisał:

A "piszta co chceta" :)
Są ludzie którzy naprawdę słyszą różnicę...
...ja jestem jednym z nich ;)

Argument taki ze foobar gra lepiej mozna oczywiscie uzywac w swietej wojnie miedzy winampem i reszta posrod niedoinformowanych uzytkownikow ;)

Trzeba bedzie jednak zadbac o zmiane opisy foobara na glownej stronie portalu ;]
0

#12 Użytkownik nie jest zalogowany   clark Ikona

• foo v0.7
  • Ikona
  • Rejestracja 29-maj 06

Napisano 13 maj 2007 - 15:01

Całe szczęście nie tylko ja z BArtus'em tak twierdzimy ;p

artykuł napisał:

"...Najlepiej ze wszystkich wypadł foobar2000...

...Co najciekawsze, foobarowi udało się nie tylko zabrzmieć lepiej, niż konkurencji, ale był w stanie także zamaskować błędy obcięcia obecne na oryginalnej płycie CD..."

źródło - "Najlepszy dekoder MP3" :)
Dołączona grafika

"Live 4 Music"
0

#13 Użytkownik nie jest zalogowany   Qbi@k Ikona

• S.T.A.L.K.E.R.
  • Ikona
  • Rejestracja 18-luty 06

Napisano 13 maj 2007 - 15:09

Jeden z nich (dodam, że obdarzony naprawdę wyjątkowym słuchem), przeprowadził niedawno swój własny, mały test.

hehehe ;)
0

#14 Użytkownik nie jest zalogowany   opcy Ikona

• 30% ekstraktu z foo
  • Ikona
  • Rejestracja 05-luty 05

Napisano 13 maj 2007 - 15:32

widze ze ta kwestia bedzie wiecznie powracac na forum...

wiec powtorze: jak ktos dostarczy mi wiarygodnych wynikow slepych testow ABX (na odpowiednio duzej grupie - bo jak wszyscy wiemy istnieje 'klamstwo, wieksze klamstwo i statystyka') to jestem gotow uwierzyc w 'lepsze granie' foobara

:)

na HA takie proby coponiektorzy robili..
wynik: praktycznie losowy rozklad 'lepszego' odtwarzania (pomiedzy fb2k i WA)
QUESTION EVERYTHING
0

#15 Użytkownik nie jest zalogowany   Raiden Ikona

• 10% ekstraktu z foo
  • Ikona
  • Rejestracja 29-grudzień 06

Napisano 13 maj 2007 - 20:15

opcy napisał:

(pomiedzy fb2k i WA)

...a do tego:
- mam wrażenie, że Sony wspiera Winampa... ale mogę się mylić;
- pakiecik ffdshow bardzo lubi Winampa;
- różne instalatory małe często pytają, czy dorzucać do katalogu jakieś swoje usprawnienia dla Winampa;
- więcej nie przyszło mi do głowy :mrgreen:

...no ale efekt wizualny Foo naprzeciw "Mebelka z półeczkami i szufladkami, a nawet z radyjkiem z przyciskami (Winamp)" - dla mnie bez porównania :mrgreen:
Za bardzo nie pamiętam Winampa, bo dawno nie gościłem go na kompie. Ale: czy on mi zrobi FLAC'ka? ...jeśli tak - to poszukam innych różnic :mrgreen:
Pozdrowienia :-)

[size=9]** Dodano: Pon 14 Maj, 2007 00:23 **

Raiden napisał:

czy on mi zrobi FLAC'ka?

Qrde; albo poproszę Winampa, żeby mi zrobił sześciokanałowe Vorbis OGG Q10.

:shock: :lol: :mrgreen:
0

#16 Użytkownik nie jest zalogowany   BuBos18 Ikona

• 10% ekstraktu z foo
  • Ikona
  • Rejestracja 11-kwiecień 05

Napisano 11 czerwiec 2007 - 08:25

A świstak siedzi i zawija je w te sreberka :P
0

#17 Użytkownik nie jest zalogowany   Apach Ikona

• Kapitan
  • Ikona

Napisano 12 czerwiec 2007 - 11:33

Bardzo rzeczowa odpowiedz. pogratulowac elokwencji...
0

#18 Użytkownik nie jest zalogowany   Wujek_Bogdan Ikona

• 40% ekstraktu z foo
  • Ikona
  • Rejestracja 09-lipiec 05

Napisano 13 czerwiec 2007 - 18:55

byc moze foobarowy dekoder wypada lepiej w testach, i byc moze jakos jest teoretycznie lepsza? ale czy to rzeczywiscie sluchac? ciezko powiedziec.

wiele osob slyszy roznice... a nie zawuaza np. takiej subtelnej kwesti jak EQ w winampie(ktory byc moze mialy wlaczony). Taki delikwent przesiada sie na foo i slyszy ze dzwiek jest inny, a ze wyczytal gdziesz ze foo gra lepiej, wtedy automatycznie w glowce uklada sie rownanie inaczej=lepiej ...

ale poruszyc chcialem jeszcze jedna kwestie ASIO oraz stery KX.
Jesli chodzi o ASIO, to oczywiscie nie ma prawa pojawic sie nawet najmniejsza roznica w jakosci. ASIO to tylko sposob zarzadzania hardwarem dajacy nam minimalne wartosci opoznien przy nagrywaniu dzwieki np. z MIDI. wiec dla klasycznego domowego sluchacza muzyki nie ma znaczenia.

jesli chodzi natomiast o stery KX to rzeczywiscie slychac roznice! i to o czym pisze Qbi@k to nie efekt placebo! oczywiscie 'winny' nie jest tutaj foobar, czy zastosowany output, ale wlasnie stery Kx.
Stery Kx daja nam mozliwosc kontroli tego co sie dzieje z sygnalem od momentu powstania sygnalu, do momentu "wypuszczenia" sygnalu na jakies wyjscie audio.

przy odpowiednim skonfigurowania DPS w kx'ach mozeby otrzymac czysty sygnal bez przeksztalcen, bez niepotrzebnych efektów, itd.

Standardowe sterowniki creative'a nie daja nam takiej mozliwosci. nie mam zielonego pojecia co z dzwiekiem robi steorniwk creative'a, ale gdy uzywalem Kx mialem wrazenie duzo wyrazniejszego, bardziej czystego dzwieku (oczywiscie dzieki odpowieniej konfiguracji DSP, pisalem juz na pewno o tym na forum jakis czas temu, w ustawieniach tej calej pajeczyny o ile dobrze pamietam pomagal mi mixi)

jest jeszcze jedna kwestia. podobno tylne wejscia kart creative (audigy2, audigy 4 prawdopodobnie tez) maja inne przetworniki, w sterach kx jest mozliwosc zamiany przodu z tylem co moze przyczynic sie do poprawy jakosci

... a tak na prawde w najwiekszym stupniu na jakosc wplywa jakosc glosnikow + sposob kompresji audio ;))) ...prawda?
0

#19 Użytkownik nie jest zalogowany   Apach Ikona

• Kapitan
  • Ikona

Napisano 14 czerwiec 2007 - 06:16

Wyświetl postUżytkownik Wujek_Bogdan dnia 13-Jun-07, 19:55 napisał

... a tak na prawde w najwiekszym stupniu na jakosc wplywa jakosc glosnikow + sposob kompresji audio ;))) ...prawda?

I tu sie zgodze absolutnie! Na chwile obecna muzyki slucham przez tak zwane glosniki komputerowe wygladajace mniejwiecej tak. Nie idzie na tym cieszyc sie nawet z dzwiekow w Windows. Na szczescie ratuja mnie moje Geniusy w drugim pokoju ;)
0

#20 Użytkownik nie jest zalogowany   Eladamari Ikona

• foon00b
  • Ikona
  • Rejestracja 11-kwiecień 06

Napisano 07 sierpień 2007 - 20:48

slyszalem ze foobar gra lepiej a swoja przygode z nim zaczalem bo testowalem zawsze rozne freewareowe oprogramowanie. Wpierw nie przypadl mi aztak do gustu ale ze przy nim zostalem to sie przyzwyczailem a pozniej odkrylem inne formaty niz mp3 z ktorymi foo radzil sobie natywnie lub przez szybka wtyczke a WA miewal problemy (teraz pewnie od zainstalowania nie ma problemow :P, ale ja stary jestem :( :E)
0

• (3 strony)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3