foobar2000.pl - polskie forum: Książki, które warto przeczytać - foobar2000.pl - polskie forum

Skocz do zawartości

• (5 strony)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ostatnia »
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Książki, które warto przeczytać

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   BArtus Ikona

• foobmeister
  • Ikona
  • Rejestracja 14-czerwiec 06

Napisano 09 kwiecień 2007 - 23:33

JA kocham (wierze, że wy też)
Nie jest to łatwe uczucie ... ale daje odpowiednio więcej
Ja miałem szczęście trafić na pewnego starszego człowieka (mój matematyk z gimnazjum) który jako stały lokator wprowadził mnie do niezwykłego domu słów ... Na początku czułem się jak intruz bojąc się, że jakiś starszy "bywalec" wyprosi mnie z nieprzynależnego mi miejsca... ale z czasem zadomowiłem się w tym nowym świecie ... (lot nad kukułczym gniazdem 3 gimnazjum - początek ) nauczyłem się go czuć ... powoli przenosiłem się w przestrzenie ... gdzie proza życia jest tak samo ważna jak ta żyjąca na papieże ...

To kto jest ze mną :) niech podniesie łapę albo uderzy głową w umywalkę. I poda tytuł swojej "najważniejszej" książki.

Dla mnie : Ken Kesey Czasami wielka chętka (przynajmniej dziś jeszcze tyle książek przede mną :P teraz zabieram się za Asimova)

--edit--
Zwracaj większą uwagę na ortografie. Poprawiłem też pare innych literówek.//woozie

Sorki woozie :P byłem troszkę pod wpływem, ale ty też się nie popisałeś, jednego orta znalazłem i u ciebie. To się już nie powtórzy (tak myślę:)
Dołączona grafika Tlen.pl: bbartus [at] tlen [dot] pl JID: bartus [at] jabster [dot] pl PaduPadu: MjIyMjI1NA== base64 ICQ: Mzk1MjY3NTY3 base64 Last.fm: BBArtus [Fb]
0

• (5 strony)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ostatnia »
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Odpowiedzi do tego tematu

#21 Użytkownik nie jest zalogowany   Zelgadis Ikona

• 10% ekstraktu z foo
  • Ikona
  • Rejestracja 17-sierpień 06

Napisano 16 kwiecień 2007 - 12:25

co do pratchetta - proponuje zaczac od koloru magii i blasku fantastycznego. Ksiazki opowiadaja o Rincewindzie, a to jest kozacka postac u terry'ego. ;) Rowniez polecam morta, kosiarza i eryka. Pierwsze dwie mowia o Smierci, a smierc jest jeszcze bardziej kozacka niz rincewind. Nie odczuwa emocji, to pewnie przez brak gruczolow ;) Eryk natomiast jest przedstawieniem roznych kultur wedlug pratchetta, i tak znajdziemy wojne trojanska oraz azteckie miasta, łooo. :P

Co do trzech wiedzmow i ciekawych czasow. Osobiscie podserie o wiedzmach trawie najmniej, jakies takie kijowe sa, wiec nawet ci sie nie dziwie ze sie znudziles. Ciekawe czasy sa natomiast jeden z lepszych i z checia bym je przeczytal, ale cos pieniedzy nie moge wyskrobac. No i zeby zrozumiec ciekawe czasy trzeba przeczytac jedna czy dwie ksiazki jeszcze ;p

Seria o strazy jest ogolnie chyba najsmieszniejsza, przy 'zbrojnych' co chwile wybuchalem smiechem ;p
0

#22 Użytkownik nie jest zalogowany   Apach Ikona

• Kapitan
  • Ikona
  • Rejestracja 23-listopad 04

Napisano 17 kwiecień 2007 - 10:40

No to teraz mam metlik w glowie... Skoro duzo ludzi mowi ze T.P. pisze fajne ksiazki to cos w tym musi byc. W dodatku inni ludzie mowia, ze zle zaczalem czytac jego ksiazki, w zasadzie to nie wiedzialem, ze pisze telenowele ;) wiec nic dziwnego, ze rzucilem sie na ktoras z rzedu ksiazke. Jesli mnie znowu natchnie to poszukam kiedys jego ksiazek i zaczne czytac od poczatku...
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika
0

#23 Użytkownik nie jest zalogowany   Qbi@k Ikona

• S.T.A.L.K.E.R.
  • Ikona
  • Rejestracja 18-luty 06

Napisano 23 kwiecień 2007 - 21:11

Ostatnio przeczytalem Nocarza Magdaleny Kozak. Polecam goraco ksiazke! Cos swietnego :) (wiem, pisalem juz o tym :) )

Dołączona grafika

Praca w służbach specjalnych niektórych może pociągać, innych odstraszać. Wiadomo — stres, narażanie życia i jeszcze obowiązek, który każe trzymać język za zębami. Nie jest łatwo. Ale dla niektórych to sposób na życie. Dzięki ciągłej dawce adrenaliny we krwi czują, że istnieją. Taką drogę wybrał również bohater książki Magdaleny Kozak. Służbie dla Ojczyzny gotowy był poświęcić wszystko. Dostał nowe życie, nową tożsamość, nową misję. Trafił do tajnej jednostki ABW, która pod przykrywką standardowych działań, zajmowała się walką z Renegatami — groźnym rodem wampirów. Stosując coraz nowsze i brutalniejsze metody Renegaci pozyskiwali świeży, życiodajny pokarm i niebezpiecznie szybko powiększali swoje szeregi. Vesper stanął przed wyborem: ile można poświęcić dla obrony innych, ofiarować własne życie? A co będzie, jeśli wówczas sam zostanie wampirem?

Książka Magdaleny Kozak przedstawia intrygującą wizję polskiej rzeczywistości, w której rozgrywają się rzeczy, o jakich zwykłym obywatelom nawet się nie śniło. Nic w tej książce nie jest jednoznaczne, nawet dobro. Żaden bohater nie jest jednowymiarowy. Ta historia na pewno cię zaskoczy.

Jeśli myślałeś, że wampiry nie istnieją, zobacz jak bardzo się myliłeś...

:arrow: http://www.fabryka.p...iazki.php?id=93

Szykuje sie na kupno kolejnego tomu :]
Dołączona grafika Mój foo :D
- Conan, what is best in life?
- To crush your enemies, see them driven before you... and to hear the lamentation of their women!
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika foobar2000.pl @ last.fm
0

#24 Użytkownik nie jest zalogowany   BArtus Ikona

• foobmeister
  • Ikona

Napisano 24 kwiecień 2007 - 12:20

Przypomina mi to ostatnią powieść Łukjanienki "Patrol Zmroku", jeśli dobrze pamiętam ... jak ktoś, jeszcze słucha BISki to "Portal" był czytany na antenie w lutym :lol:

Z tego co ostatnio czytałem mogę polecić:
  • Philipe K. Dick'a "Zapłata"
Dla mniej wtajemniczonych takie tytuły jak Łowca Androidów, Pamięć Absolutna, Raport Mniejszości zostały nakręcone na podstawie jego książek ..

Ile jest wart żeton telefoniczny? Parę groszy czy może całe życie? Jak odróżnić człowieka od jego wiernej kopii? Na czym polega istota człowieczeństwa? Dlaczego roboty są lepsze od androidów?

Czy to, co nazywamy rzeczywistością, istnieje poza naszymi głowami?

„Zapłata” oraz jedenaście pozostałych opowiadań najlepszego amerykańskiego pisarza SF nie da ci spokoju.

Mnie najbardziej zaintrygowało ostatnie opowiadanie pt "Przedludzie" (system w którym człowiek podlega pełnej ochronie prawnej po ukończeniu 12 roku życia wcześniej jest tylko protoczłowiekiem który nie ma żadnych praw)
Pytanie o to czym jest "dusza" i jak rozumiemy swoje człowieczeństwo ...

Cytat

... taki noworodek nie potrafi skoncentrować wzroku . niczego nie rozumiem nie mówi. W rezultacie lobby proaborcyjne wygrało w sądzie sprawię. utrzymując, że noworodek to nic innego jak płód. który wskutek wypadku lub naturalnych procesów zachodzących w organizmie został wydalony z łona matki. Na tym jednak nie poprzestano ...

Dołączona grafika Tlen.pl: bbartus [at] tlen [dot] pl JID: bartus [at] jabster [dot] pl PaduPadu: MjIyMjI1NA== base64 ICQ: Mzk1MjY3NTY3 base64 Last.fm: BBArtus [Fb]
0

#25 Użytkownik nie jest zalogowany   Qbi@k Ikona

• S.T.A.L.K.E.R.
  • Ikona
  • Rejestracja 18-luty 06

Napisano 25 kwiecień 2007 - 22:13

Przedludzie - to moze byc rzeczywiscie ciekawe. Poszukam w biblioteczce. Moze akurat mam bo Philip K. Dick nie jest mi autorem anonimowym ;)

Kolejny pisarz godny uwagi:
Feliks W. Kres
:arrow: http://www.kres.mag.com.pl/

Jest porównywany do najlepszych mistrzów gatunku współczesnej fantasy, a sam za najlepszą mistrzynię gatunku uważa Ursulę Le Guin, choć jego twórczość stanowi nowe oblicze fantasy i odbiega od klasyki utożsamianej przez Le Guin.
Swoją pierwszą książką pt. „Król Bezmiarów" wywarł wielki wpływ na polską twórczość i zdobył najbardziej prestiżową nagrodę polskiego fandomu fantastyki w Polsce – Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.
Jest kamieniem milowym polskiej literatury fantastycznej, lecz nadal tworzy z pasją.

- To crush your enemies, see them driven before you... and to hear the lamentation of their women!
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika foobar2000.pl @ last.fm
0

#26 Użytkownik nie jest zalogowany   Pingwinho Ikona

• Emperor Penguin
  • Ikona
  • Rejestracja 21-maj 06

Napisano 27 kwiecień 2007 - 17:45

Ja osobiście polecam książkę, na podstawie której wzorowany jest S.T.A.L.K.E.R. ,,Piknik na skraju drogi"
Zdążyłem łyknąć co nieco w empiku i dzisiaj jadę kupić.
0

#27 Użytkownik nie jest zalogowany   Qbi@k Ikona

• S.T.A.L.K.E.R.
  • Ikona
  • Rejestracja 18-luty 06

Napisano 27 kwiecień 2007 - 18:31

Bracia Strugaccy :)
Znany rosyjski duet :) Mam kilka ich ksiazek :]
0

#28 Użytkownik nie jest zalogowany   Qbi@k Ikona

• S.T.A.L.K.E.R.
  • Ikona
  • Rejestracja 18-luty 06

Napisano 11 maj 2007 - 23:06

Stan Nicholls - Orkowie

Dołączona grafika
:arrow: http://www.amber.sm....p?indeks=003217

W świecie, w którym orkowie, koboldy, gobliny, driady, nereidy i ludzie walczą o władzę, oddział orków – niewolników okrutnej królowej – wyrusza z niebezpieczną misją. Muszą zdobyć tajemniczy artefakt, obdarzony potężną mocą...

Brzmi bardzo banalnie. Ksiazka jest jednak bardzo wciagajaca. Nim sie wczoraj obejrzalem wieczorem okazalo sie ze jest juz godzina 3.00 w nocy :D

Akcja, tempo, brawura ;)
0

#29 Użytkownik nie jest zalogowany   Qbi@k Ikona

• S.T.A.L.K.E.R.
  • Ikona
  • Rejestracja 18-luty 06

Napisano 01 sierpień 2008 - 22:21

Dołączona grafika

Nie wiadomo, czy istnieją niebiosa. Nie wiadomo też, czy istnieje piekło. Jedyne, co jest pewne, to popiół i kurz zalegające piętro wyżej, niebo w upiornie czerwonym kolorze, z przewalającymi się po nim żółtymi i niebieskimi fraktalami. Tu każdy przedmiot, myśl, uczucie mają swoje Ka ? odbicie świata materialnego. Tu pełzają myślokształty, zbierają się skeksy, demony nagłej śmierci, tu przenika zło chcące pożreć, zawładnąć twoją duszą.

Tu wędrujesz ty, gdy nie zdajesz sobie sprawy, że właśnie umarłeś. Witaj w świecie Pomiędzy!

W najnowszej powieści Jarosław Grzędowicz przenosi nas do krainy Półsnu, znanej z opowiadania Obol dla Lilith. Do świata Pomiędzy i pod cierniowy krzyż, na którym wisi rozpięty mnich. Mnich, który poznał tajemnicę tego świata i musiał umrzeć dla niej, pozostawiając swojemu przyjacielowi swoisty testament: sięgaj głęboko i znajduj odpowiedzi. Zatem przyjaciel zabiera swój obrzyn, dosiada motor BMW i wraca na ulice, na których przetaczają się tylko popiół i kurz.

Nie chce mi się za bardzo produkować i pisać dlaczego warto przeczytać tą ksiażkę... Niech wystarczy wam opis i krótki fragment.
0

#30 Użytkownik nie jest zalogowany   Qbi@k Ikona

• S.T.A.L.K.E.R.
  • Ikona
  • Rejestracja 18-luty 06

Napisano 06 sierpień 2008 - 23:53

Dołączona grafika

Bliżej...
Plemię Roya Complaina żyje w Pokładach porośniętych wybujałą i dziką roślinnością, walcząc o przetrwanie w nieprzyjaznym świecie. Wrogami są inne plemiona ludzi, flora i fauna. Istnieją też dalsze zagrożenia - mityczni Ludzie z Dziobu, legendarni Giganci czy przerażający Obcy.

Inną legendą jest ta, że wszystkie Pokłady są zamknięte w pojemniku zwanym statkiem, który przemierza pustkę od jednego świata do drugiego. Complain nie wie, które z opowieści starszyzny są prawdziwe, ale w trakcie swojej samotnej odysei przekona się, że prawda jest jeszcze bardziej przerażająca.

Już pierwsza powieść fantastycznonaukowa ukazała wszechstronność i rozległe zainteresowania Briana Aldissa. Mrożąca krew w żyłach i odważna opowieść o zagubionym plemieniu uwięzionym w świecie statków kosmicznych, wehikułów czasu, olbrzymów, uzbrojonych szczurów, wyrzutków i łupieżców. O plemieniu, które prawie utraciło nadzieję zmierzając ku nieznanej przyszłości... Wspaniały produkt wyobraźni... naprawdę przerażające zdarzenia.
YORKSHIRE POST

Fascynująca lektura do samego końca, a wtedy odkrywasz, o co w tym wszystkim chodziło i zaczynasz czytać jeszcze raz od początku.
OBSERVER
0

#31 Użytkownik nie jest zalogowany   tycobb Ikona

• Miczo Maczo ;)
  • Ikona
  • Rejestracja 07-listopad 07

Ikona postu  Napisano 09 sierpień 2008 - 18:44

Marcin Mortka ? KARAIBSKA KRUCJATA. PŁONĄCY UNION JACK
Karaibska krucjata, cz. 1

Dołączona grafika

Tak dla zachety:
Kapitanowi Williamowi O'Connorowi, dowódcy fregaty ?Magdalena?, niewiele można zarzucić jako człowiekowi czy żeglarzowi. Może jedynie to, że bez przerwy się na wszystkich obraża. I że nie słucha dobrych rad. I że jest zbyt szlachetny, by wziąć się do piractwa i zbyt rozwydrzony, by grzecznie służyć w Royal Navy. I że ciągle nie chce wywalić z załogi tego cholernego kuka Butchera. A nade wszystko ? że bez przerwy pakuje siebie, okręt i załogę w tarapaty.

A teraz od siebie:
1.
smiechu po pachy
2. ...albo i wiecej
3. po przeczytaniu mozna czytac ja ponownie
4. klimat "Piratow z Karaibow" z tym, ze po polsku :thumbsup:

Użytkownik dawxxx666 edytował ten post 09 sierpień 2008 - 21:36
Powód edycji Nie mogłeś wstawić okładki, bo dynamiczne strony w tagach [IMG] nie są dopuszczalne

Dołączona grafika Dołączona grafika
Dołączona grafika
0

#32 Użytkownik nie jest zalogowany   Qbi@k Ikona

• S.T.A.L.K.E.R.
  • Ikona
  • Rejestracja 18-luty 06

Napisano 13 sierpień 2008 - 19:03

Władcy marionetek
Heinlein Robert A.

Dołączona grafika

Opis:
Jedna z najlepszych powieści science fiction o inwazji obcych na Ziemię. W powieści tej słusznie dopatrywano się w latach zimnej wojny alegorii do możliwości inwazji sowieckiej na USA. Kilka lat temu dokonano udanej ekranizacji z Donaldem Sutherlandem w roli głównej. Na południu Stanów Zjednoczonych ląduje obcy pojazd kosmiczny. Agenci wysłani do zbadania zjawiska znikają lub nadają informację, że to mistyfikacja miejscowych farmerów, którzy chcą zarobić parę dolarów. W teren wyrusza szef specjalnej jednostki prezydenta USA. Odkrywa, że na Ziemi wylądowali Obcy, którzy pasożytując na ludziach opanowują ich umysły. Dla postronnego obserwatora wszystko wygląda normalnie, życie toczy się bez zakłóceń - tymczasem najeźdźcy bardzo szybko zdobywają nowych nosicieli. Wkrótce całe południe USA roi się od Władców Marionetek. Pasożyty są niewielkich rozmiarów, przylegają do pleców nosicieli. Jedynym sposobem rozpoznania osoby zarażonej jest chodzenie bez ubrań. W Ameryce wybucha panika, ulice wyglądają jak plaże nudystów, każdy ubrany przechodzień jest natychmiast zabijany. Czy ludzie mają szansę obronić się przed podstępnym wrogiem?
0

#33 Użytkownik nie jest zalogowany   Aurora Ikona

• Ikona
  • Rejestracja 25-lipiec 08

Napisano 13 sierpień 2008 - 19:35

Michael Crichton - "Następny"

Autor min. "Jurassic Park", "Zaginiony Świat", "Kongo", "W Sieci". "Następny" to rewelacyjny thriller, trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony książki.
"Gdy nauka daje człowiekowi niewyobrażalne możliwości poprawiania natury, każdy z nas staje wobec niebezpieczeństwa, o jakim nikt nie śnił w najgorszych snach."

Christopher Moore - "Baranek"

"Baranek" to niezwykle barwna i humorystyczna opowieść o życiu Jezusa w okresie Jego młodości. Okresie o którym do tej pory nikt nie wiedział, a tu proszę :D
"Narodziny Jezusa są dokładnie opisane, podobnie jak jego niezwykłe nauki, czyny i najwyższa ofiara w wieku trzydziestu trzech lat. Nikt jednak nie zna życia Syna Bożego w okresie młodości, owych zaginionych lat – nikt oprócz Biffa, najlepszego kolegi Mesjasza, który został wskrzeszony, by opowiedzieć tę historię – w bosko zabawnej, a jednak wzruszającej książce, przypominającej dzieła Vonneguta i Douglasa Adamsa. W istocie opowieść, jaką Biff ma do przekazania, jest prawdziwie cudowna, pełna niezwykłych wędrówek, magii, uzdrowień, kung-fu, ożywiania ciał, demonów i ostrych lasek. Nawet chytre sztuczki i głebokie oddania kumpla Zbawcy mogą nie wystarczyć, by zepchnąć Joszuę ze ścieżki tragicznego przeznaczenia. Nie ma jednak nikogo, kto kocha Jezusa bardziej – może z wyjątkiem Marii z Magdali – a Biff nie ma zamiaru bez walki pozwolić, by jego niezwykły przyjaciel doznał cierpień i wniebowstąpienia.

Jeśli trafiłeś na te strony, szukając śmiechu
obyś go znalazł.
Jeśli pragniesz być urażony, niech wzbierze twój gniew
i krew zawrzy w żyłach
Jeśli pragniesz przygody, niech ta opowieść kołysze cię
aż po szczęśliwe zakończenie.
Jeśli chcesz próby lub potwierdzenia swej wiary,
obyś doszedł do krzepiących wniosków.
Wszystkie książki prezentują doskonałość - przez to,
czym są, albo czym nie są.
Obyś znalazł więc to, czego szukasz, na tych stronicach
lub poza nimi.
Obyś odnalazł doskonałość i rozpoznał ją."

(Błogosławieństwo Autora - Baranek. Wyd. 1. Wydawnictwo Mag, Warszawa 2007)

I może jeszcze autorzy do których zawsze wracam :)

Aleksander Dumas (ojciec) - "Biesiada Widm", "Józef Balsamo", "Naszyjnik Królowej"....itd itd :)

Joanna Chmielewska - Jej kryminalno-komediowe powieści są rewelacyjne!! :) Jeżeli Ktoś zechce sięgnąć po książki tej autorki, proponuję zacząć od takich pozycji jak: "Lesio", "Studnie Przodków", "Całe Zdanie Nieboszczyka", "Boczne Drogi" czy "Krokodyl z Kraju Karoliny". Potężna dawka dobrego humoru zapewniona:)

I to by było na tyle, tym razem :)
0

#34 Użytkownik nie jest zalogowany   czytelnik Ikona

• Ikona
  • Rejestracja 19-październik 08

Napisano 19 październik 2008 - 01:28

ja czytam Imię róży

Umberto Eco
Dodaj do Twojej listy obserwowanych
Produkt został dodany do listy obserwowanych. Wpisz E-mail aby w przyszłości mieć dostęp do tej listy.
Twój E-mail
Hasło zostanie wygenerowane automatycznie.
Będziesz mógł je zmienić na kolejnej stronie.

Listopad 1327 roku. Do znamienitego opactwa benedyktynów w północnych Włoszech przybywa uczony franciszkanin, Wilhelm z Baskerville, któremu towarzyszy uczeń i sekretarz, nowicjusz Adso z Melku. W klasztorze panuje ponury nastrój. Opat zwraca się do Wilhelma z prośbą o pomoc w rozwikłaniu zagadki tajemniczej śmierci jednego z mnichów. Sprawa jest nagląca, gdyż za kilka dni w opactwie ma się odbyć ważna debata teologiczna, w której wezmą udział dostojnicy kościelni, z wielkim inkwizytorem Bernardem Gui na czele. Tymczasem dochodzi do kolejnych morderstw. Przenikliwy Anglik orientuje się, że wyjaśnienia mrocznego sekretu należy szukać w klasztornej bibliotece. Bogaty księgozbiór, w którym nie brak dzieł uważanych za niebezpieczne, mieści się w salach tworzących labirynt. Intruz może tam łatwo zabłądzić, a nawet - jak krążą słuchy - postradać zmysły. Powieść ukazała się po raz pierwszy w 1980 roku. Jej sukces czytelniczy był wielkim zaskoczeniem dla teoretyków i krytyków literatury. Dziś "Imię róży" zalicza się powszechnie do arcydzieł XX wieku. Umberto Eco, jeden z najsłynniejszych naukowców i pisarzy XX wieku, urodził się w Alessandrii w Piemoncie w 1932 roku. Po uzyskaniu tytułu doktora (jego praca poświęcona była św. Tomaszowi z Akwinu) wykładał na uniwersytetach w Turynie i Mediolanie. Obecnie jest profesorem uniwersytetu w Bolonii. W pracy badawczej zajmuje się m.in. semiotyką, teorią literatury, estetyką średniowieczną i środkami przekazu. Do jego najważniejszych publikacji przetłumaczonych na język polski należą: Dzieło otwarte, Pejzaż semiotyczny, Lector in fabula, Superman w literaturze masowej. Bogaty dorobek naukowy to zaledwie część obfitej i urozmaiconej twórczości Eco, obejmującej ponadto felietony, parodie literackie, komiksy, sztuki dla dzieci, przede wszystkim zaś kilka znakomitych powieści. Wierny swemu przeświadczeniu, że podział na kulturę niską i wysoką nie ma żadnego uzasadnienia, a erudycję można z powodzeniem połączyć z sensacyjną akcją, w roku 1980 wydał swoją pierwszą powieść, Imię róży, która przyniosła mu wielką sławę i stała się jednym z największych bestsellerów w historii literatury. Przetłumaczona na trzydzieści języków, doczekała się również adaptacji filmowej. Kolejne powieści - Wahadło Foucaulta (1988) i Wyspa dnia poprzedniego (1994) oraz najnowsza Baudolino, dorównująca popularnością Imieniu róży - utwierdziły pisarską sławę Eco. Niezwykła umiejętność łączenia powieści sensacyjnej, historycznej i traktatu filozoficznego, ogromna wiedza oraz głęboka znajomość konwencji narracyjnych pozwalają mu tworzyć fabuły wielowarstwowe, atrakcyjne zarówno dla miłośników powieści detektywistycznych jak i czytelników o wyrafinowanych gustach literackich. Autor dwukrotnie odwiedził Polskę: po raz pierwszy w 1968 roku, jako mało znany włoski uczony, i w roku 1996, jako słynny pisarz, oblegany przez tłumy miłośników
0

#35 Użytkownik nie jest zalogowany   BArtus Ikona

• foobmeister
  • Ikona

Napisano 16 grudzień 2008 - 00:27

To może ja, jako prowodyr całego zajścia, pociągnę trochę temat ^_^
Z ostatnich pozycji, które najbardziej pokrzywiły moją młodzieńczą świadomość mogę polecić...

Dołączona grafika
Nakręcana pomarańcza (aut. Anthony Burgess)

Nowa tzw. "Wersja A Mechanicznej pomarańczy".

Miasto nie może sobie poradzić z bandami
mordujących i gwałcących wyrostków. Ale pełna makabra zaczyna się, gdy
sąd i policja biorą stronę bandytów i zapewniają im bezkarność. Skąd my
to znamy? Kiedy skóra nam cierpnie przy wyczynach 15-letniego Alexa i
jego młodocianych zwyrodnialców, uświadamiamy sobie, że obecnie
doświadczamy tego na własnej skórze.Chociaż cenzura przez wiele lat
prowadziła wojnę z Mechaniczną pomarańczą do jej sławy przyczynił się
kultowy film Stanleya Kubricka Anthony Burgess stworzył dla tej
powieści osobny język.

Przekład Roberta Stillera to nie tylko brawurowy
popis wynalazczości językowej. To coś przerażająco realnego: język
polski rzeczywiście zmierza w tym kierunku. Lecz obecna wersja,
zupełnie inna od poprzednio wydanej, przepowiada coś nowego: uleganie
wpływom już nie rosyjskim, tylko amerykańskim. W tym języku przemawia
dzisiaj po raz pierwszy Nakręcona pomarańcza.

I mały cytacik, żeby pokazać, tym, którzy nie mili przyjemności zetknąć się z filmem, jak wygląd Burgess'owa wynalazczość językowe wersji "A", jak ją widział Stiller.

Cytat

Nie po to nas wydalili na świat, żebyśmy się zadawali z Bogiem, Taki
dyngs to może z człowieka wypruć całą ikrę i wszystko co dobre.

Cytat

Załatwiało się niby jako część mojego wychowania znaczy na przyszłość,
że czytam z tej wielkiej księgi, do tego muzyka leci z kaplicowego
stereo, a ja czytam, Uch, bjadoszkowie moi! to był niedlapucu a ryjli
horror szoł. Zkluczali mnie i że niby mam słuchać tej świętojebliwej
myzyki J.S. Bacha i G.F. Handla, a ja się rozczytywałem, jak te stare
Żydki robili jeden drugiemu łomot i super kuku, pa czym tankowali to
jewrewskie wino i łubudu na tapczan jak leci z żonami, ze służącymi, po
prostu horror szoł. To mnie trzymało, bajdoszkowie. Tego buksu ostatnia
część już była nie bardzo tu anderstend, więcej tego jakby
kaznodziejstwa i wzniosłego bałachu niż łomotu i starego ryp wyps.
[...] Więc jak ygzakli przeczytałem o tym biczowaniu i cierniowej
koronie i tak zwanym krzyżu i całe to ichnie gówno, i beter niż dotąd
skapowałem, że coś w tym jest. Na stereo leciały fajne kawałki Bacha i
wtedy mnie, zamknąwszy ajz, też zwidziało się, jak pomagam łomot i
przybijać na krzyż, a nawet rządzę tym jako dowódca, ubrany jakoby w
togę, czyli w taki haj feszn rzymskie.

PS. Szczególnie polecam ten tytuł Wilczkowi, którego wkurzają angielskie wtrącenia w polskich tekstach ;)
PS2. Dla tej mniejszości, która ma na pieńku z angielskim, na końcu książki jest słowniczek amerykanizmów i innych wtrąceń. Przyznam się bez bicia, że sam, parokrotnie musiałem z niego skorzystać <_<
0

#36 Użytkownik nie jest zalogowany   magier Ikona

• Ikona
  • Rejestracja 03-styczeń 09

Napisano 03 styczeń 2009 - 15:26

Starling Boris - Mesjasz (dla lubiących mocniejsze thrillery)
0

#37 Użytkownik nie jest zalogowany   tycobb Ikona

• Miczo Maczo ;)
  • Ikona

Napisano 11 styczeń 2009 - 13:14

Jestem właśnie w trakcie czytania... Wszystko to co pojawia się na kartach tej książki daje mocno do myślenia. Polecam. Tak jak pierwszą książkę tej Autorki "No Logo".
Dołączona grafika
0

#38 Użytkownik nie jest zalogowany   BArtus Ikona

• foobmeister
  • Ikona

Napisano 11 styczeń 2009 - 14:01

No Logo >> Biblia alterglobalistów ;]

To ja może durzucę coś takiego.
BRAND NEW WORLD (Huxley, Nowy wspaniały świat) (NAPISY PL) - 56 min
Film dokumentalny Andrzeja Wójcika i Ewana Jonesa-Morrisa.
"Nowy wspaniały świat" Aldousa Huxley'a to przepowiednia naszej
przyszłość, kiedy poddani nieustającemu warunkowaniu wymienimy
wolność na masową rozrywkę i bezmyślne przyjemności.
Oglądał ktoś telewizję ostatnio - wizje Huxley'a pełną gębą..."we are f[...], literally".

0

#39 Użytkownik nie jest zalogowany   tycobb Ikona

• Miczo Maczo ;)
  • Ikona

Napisano 11 styczeń 2009 - 21:16

@BArtus: biblia czy nie...daje do myślenia ;)
Dołączona grafika
0

#40 Użytkownik nie jest zalogowany   Qbi@k Ikona

• S.T.A.L.K.E.R.
  • Ikona
  • Rejestracja 18-luty 06

Napisano 13 luty 2009 - 14:09

Dołączona grafika
Pan Lodowego Ogrodu

Drakkainen ląduje samotnie na odległej planecie, na której odkryto młodą cywilizację. Ma sprowadzić zaginiony zespół swoich poprzedników, badaczy, i pod żadnym pozorem nie ingerować w rozwój nieznanej kultury. Trafił na zły czas ? wojnę bogów, w której giną śmiertelnicy. Być może, by odnaleźć towarzyszy, Drakkainen będzie musiał złamać drugą regułę swojej misji?
Planeta powitała go mgłą i śmiercią.
Dalej jest tylko gorzej.

Cholernie wciąga. Jedna z chyba najlepszych pozycji z tego gatunku ostatnich lat :thumbsup:
0

• (5 strony)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ostatnia »