foobar2000.pl - polskie forum: [FAQ] foobar2000 - Frequently Asked Questions - foobar2000.pl - polskie forum

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

[FAQ] foobar2000 - Frequently Asked Questions Najczęściej zadawane pytania - sprawdź czy nie ma odpowiedzi na twoje

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   mariush Ikona

• vel. biju
  • Ikona
  • Rejestracja 19-luty 06

Napisano 01 luty 2007 - 13:01

foobar2000 - Frequently Asked Questions
Czyli najczęściej zadawane pytania.
Być może znajdziesz tu odpowiedź, na pytanie które chcesz zadać, dlatego zapoznaj się z całym
FAQ!

Zanim zaczniemy, pytanie bumerang:
    ? Czy foo gra lepiej niż WinAmp i WMP?
    Nie. Wg samego autora programu, wiekszość różnic w jakości dźwięku słyszanych przez ludzi to efekt placebo.

Jestem nowym użytkownikiem foobara i chciałbym wiedzieć:
    ? ..skąd ściągnąć i w jaki sposób zainstalować skórki?
    ? Znikąd nie ściągniesz skórek do foobara, bo takowych nie ma.

? Ale w dziale ?Wasz Foobar? różni użytkownicy mają różne skórki foobara. Też chciałbym mieć takiego foo! Jak zmienić jego wygląd?
    ? Powtarzam - foobar nie posiada skórek! Wygląd poszczególnych foobarów można otrzymać, poprzez odpowiednie ustawienie layoutu i skonfigurowanie wtyczek.

? Layout? Wtyczki? A co to jest?
    ? Po zainstalowaniu foobara, wygląda on tak, prawda? Żeby zmienić jego wygląd, trzeba wrzucić do folderu C:Program filesfoobar2000components wtyczkę Columns UI, który ściągnąć możesz stąd. Po jego ściągnięciu, rozpakuj i skopiuj plik foo_ui_columns.dll do wyżej wymienionego folderu. Następnie włącz foobara, kliknij w przycisk File na pasku menu i z listy która się pojawi wybierz Preferences. Pojawi się okienko, w którym znajdziesz niemal wszystkie opcje, jakie posiada foobar. W lewej części tego okienka zaznacz Dispaly. W miejscu User Interface Module będziesz miał do wyboru dwie rzeczy ? ColumnsUI i Default User Interface. Wybierz ColumnsUI. Następnie zgodnie z tym co pisze pod spodem, zamknij foobara i uruchom go ponownie. Teraz, gdy wejdziesz znów do Preferences, pojawi ci się nowa pozycja na liście ? ColumnsUI. Po jej zaznaczeniu i wybraniu zakładki Layout, zobaczysz miejsce w którym możesz dokonać modyfikacji swojego foobara. A pomoże w tym poradnik Wujka_Bogdana, który znajdziesz w dziale FAQ lub pod tym linkiem.

? No dobra, ale to była tylko jedna wtyczka. A inne?
    ? W dziale download znajdziesz temat ?Lista Wtyczek?. Znajduje się tak mnóstwo linków do spakowanych plików wtyczek. Niektóre mają rozszerzenie *.7z ? spakowane są one darmowym programem 7-zip, którego możesz ściągnąć stąd.

? A do czego służą te wtyczki?
    ? Przy każdym linku znajduje się krótki opis każdej wtyczki. Ponadto w dziale ?Wtyczki, Komponenty ? Dyskusja?, jak nazwa wskazuje, znaleźć możesz sposoby działania, opcje i wiele innych informacji dotyczących poszczególnych wtyczek. Nie zakładaj nowego tematu! Sprawdź czy temat o wtyczce, która cię interesuje nie znajduje się już w tym dziale. Tematy w tym dziale ułożone są alfabetycznie, żebyś łatwiej mógł szukać. Szczegóły zasad tego działu znajdziesz tutaj.

? Wrzuciłem wtyczkę [np.] foo_looks do folderu components, a po ponownym uruchomieniu foo, wyskoczył mi błąd:
    Failed to load DLL: foo_looks.dll 

Reason: This component is missing a required dependency, or was made for different version of foobar2000.

Co mam zrobić?
    ? Skoro słuchasz muzyki, to pewnie znajdą się w twojej kolekcji piosenki śpiewane w języku angielski. Wystarczy zrozumieć dwa słowa z tego błędu żeby wiedzieć, że wtyczka ta nie działa w tej wersji foo która posiadasz. Nie ma żadnej szansy na to, żeby ją uruchomić.

? Wrzuciłem wtyczkę do folderu components, a po ponownym uruchomieniu foo, wyskoczył mi błąd:
    Failed to load DLL: foo_***.dll 

Reason: Nie można uruchomić aplikacji, ponieważ jej konfiguracja jest niewłaściwa. Problem ten może rozwiązać ponowne zainstalowanie aplikacji.

Co mam zrobić?
    ? Niektóre wtyczki, jak ta, która spowodowała ten błąd, wymaga zainstalowanego w systemie oprogramowania .NET Framework w wersji 2.0 lub większej. Aplikację tą znajdziesz tutaj. Większość zaś wtyczek wymaga do działania bibliotek libpng i zlib, które po ściągnięciu stąd wrzucasz do głównego folderu foo [ten, w którym znajduje się plik foobar2000.exe]. Na dodatek, wtyczki takie jak Single Column Playlist wymagają bibliotek MS Visual C++, do pobrania stąd. Dużo tego, ale żeby wszystko działało trzeba to mieć ;)

? Ehh.. Wszystko to po angielsku.. Nie ma polskiej wersji albo jakiegoś spolszczeniado foobara?
    ? Nie ma i nie zanosi się na to, aby taka wersja powstała i musisz się z tym pogodzić. Możesz użyć poradnika dodanego przez Climka, a który znajdziesz tutaj, ale wiedz, że to nie do końca zgodne z licencją i raczej ciężko będzie Ci znaleźć osobę która ci pomoże.

? Zauważyłem że większość użytkowników ma w swoich foobarach podczas odgrywania piosenki, pokazywaną okładkę płyty z której pochodzi utwór. Skąd się bierze taka okładka?
    ? Okładki, wyprzedzając pytanie, nie są ściągane podczas odtwarzania z internetu. Należy mieć je już na swoim dysku. Wyświetlaniem okładek zajmuje się wtyczka AlbumArt. Jak ją skonfigurować i jak znaleźć okładki, dowiesz się dzięki Apach'owi i BArtusiowi - zaparaszam tutaj.

? OK. Mam już zainstalowane wtyczki które chce mieć, dzięki poradnikowi dodałem je do layoutu. Ale mój trakinfo_mod [TIM]/single_column_playlist [SCP] nie wygląda tak jak na screenach z działu ?Wasz Foobar?. Co robię nie tak?
    ? Te wtyczki są charakterystyczne i do nich odnosi się najwięcej pytań. Konfiguracja ich odbywa się poprzez kliknięcie PPM [Prawym Przyciskiem Myszy] w dowolnym ich miejscu. Z menu kontekstowego wybieramy pozycję Settings. Pojawi się nam okienko ich konfiguracji, w których wpisujemy odpowiednie kody.

? No właśnie.. Są tam duże obszary w których są jakieś dziwne znaki. Co to wszystko oznacza?
    ? To co jest w nich wpisane odpowiada za to co będzie przez nie wyświetlane. Co oznaczają te krzaczki i dziwne wyrazy, wytłumaczone zostało przez KoSu w temacie Title Formatting Reference oraz w poradniku TIM/SCP Clarka. Pisanie nowych kodów od początku jest trudne, nawet dla osób, które mają styczność z foobarem już od dość dawna. Dlatego powstał na naszym forum temat z konfiguracjami poszczególnych użytkowników - znajdziesz go w dziale Download/Konfiguracje. Użytkownicy zamieszczają tam oprócz swoich kodów dla SCP i TIM, potrzebne pliki do działania [np. obrazki] i wymagane wtyczki oraz inne informacje. Dodatkowo w dziale Wasz Foobar, użytkownicy posiadają swoje tematy, w których pokazują i dyskutują na temat swoich wyglądów. Znajdziesz tam również informacje o błędach, które napotkały osoby które chciały skonfigurować swojego foobara do takiej postaci jaką posiada autor danego tematu. Być może i ty masz podobny problem? Poszukaj tam odpowiedzi, a jak nie znajdziesz, dopiero wtedy pytaj.

? Skopiowałem kod do TIM taki jak był w temacie Konfiguracje, ale mój progesbar i czas jaki minął/pozostał się nie zmieniają. Stoją cały czas w miejscu. Co jest nie tak?
    ? To chyba najczęściej występujący problem ostatnimi czasy na forum. Żeby czas piosenki i progresbar się poruszały musisz wpisać, na samym początku kodu taki tekst:
    // PerSecond

Bardzo ważna jest wielkość liter i spacja!

? OK. Mój foo nabrał już kształtów. Wygląda prawie tak jak bym chciał/chciała. Denerwują mnie tylko linie które znajdują się między poszczególnymi częściami np. między TIM a SCP. Jak się ich pozbyć?
    ? Kliknij PPM w miejscu danej wtyczki, wybierz Settings i ustaw Edge Style na None. Kliknij Apply i OK. Jeżeli nadal są, to niestety nie pozbędziesz się ich. Są one wynikiem stylu Windowsa. Wszelka ich zmiana programami do ingerencji w styl systemu, spowoduje zmianę w całym systemie, a nie tylko w foo.

? No to nic. Póki co mój foo wygląda tak..
    ? ..nie publikuj go tutaj! Jeśli chcesz pokazać na forum swój wygląd foobara, załóż swój temat w dziale Wasz Foobar i pozwól ocenić go innym użytkownikom :)

? O! Właśnie wyszła nowa wersja foobara - 0.9.x.x. Ale nie będę instalował, bo stracę ustawienia..
    ? Ależ skąd. Każdorazowa instalacja nowego foo nie powoduje utraty ustawień. Po zainstalowaniu nowej wersji wygląd pozostanie bez zmian, a dodane zostaną nowe opcje i poprawione błędy z wersji poprzedniej. Problemem byłoby, gdyby nowa wersja była oznaczona nowym numerem - wówczas ustawienia zostaną utracone [zainstalowanie np. wersji 0.9 na 0.8]

Jestem już nieco bardziej zaawansowanym userem, ale wciąż nie wiem jak:
    ? ..zmienić ustawienia karty muzycznej, żeby dźwięk był najlepszy?
    ? Ustawienia foobara nie zmienią prawie nic jeśli chodzi o dźwięk, bardziej służy to odciążeniu procesora. Każda karta ma swoje indywidualne ustawienia dlatego WILU zaprasza zainteresowanych do tutoriala.
    ? Da się słuchać radia przez foobara?
    ? Nie ma nic prostszego. Albo wrzucasz ściągnięty z internetu plik *.pls na listę odtwarzania, albo przy aktywnym oknie foobara wywołujesz za pomocą skrótu ctrl+u okno, w którym wpisujesz adres audycji.

? A jak zgrywać audycje do pliku?
    ? Wystarczy kliknąć PPM w daną audycję na liście i wybrać Convert to... Należy tylko wspomnieć, że trzeba posiadać odpowiednie kodeki umożliwiające konwersję [np. do MP3 będzie to LAME, do pobrania np. stąd].

? A mogę sam prowadzić swoje audycje internetowe za pomocą foobara?
    ? Oczywiście. Jest przy tym trochę roboty, dlatego zapraszam do zapoznania się z dokładnym poradnikiem napisanym przez Patchu, który znajdziesz tutaj.

? Znajomy posiada Windowsa 98 i nie potrafi zainstalować foo. Czyja to wina?
    ? Niestety foo w wersji 0.9 i większych, działa jedynie na systemach operacyjnych od Win2000 wzwyż. Na systemach starszych będzie działał jedynie foo w wersji 0.8

? A na linuxie?
    ? Dzięki naszemu Wujkowi foobar może zaistnieć na linuxie :) Szczegóły w tym poradniku.
    ? Super jest ten foo! Jeszcze gdyby potrafił odtwarzać teledyski..
    ? Potrafi ;) Specjalna wtyczka, która znajdziesz tutaj umożliwia otwieranie teledysków w zewnętrznym, domyślnym programie :) Szczegóły w ww. temacie.
    ? Hm.. Zadziwia mnie ten foobar.. Ale pewnie o sterowaniu pilotem to nie mam co marzyć..
    ? Owszem, nie masz co marzyć, bo to nie strefa marzeń tylko rzeczywistość ;) Da się sterować pilotem, a jak tego dokonać opowie .misiek w swoim poradniku :)

? Do czego służy ReplayGain?
    ? Jest to opcja pomocna przy zmianie głośności odtwarzanych piosenek. Szczegółowe informacje znajdziesz w tym temacie, a także i tym.

? Foobar nie czyta tagów moich plików. W czym leży problem?
    ? Problem najczęściej polega na tym, że używałeś MP3 Gain, który tworzy pusty APEv2 tag. Foobar standardowo czyta najpierw informację zawarte w APEv2, następnie w ID3v2 i ID3v1.1; czyta tylko 1 tag'a i potem przestaje szukać więcej informacji.

? OK, teraz czyta, ale nie mogę zapisać zmian.
    ? Sprawdź czy pliki nie mają we Właściwościach atrybutu ?Tylko do odczytu?

? Foobar uruchamia mi się strasznie długo. Dlaczego?
    ? Podczas uruchamiania programu, każda wtyczka musi zostać załączona do jego interfejsu. Jeśli wtyczka nie jest poprawnie skonfigurowana albo nie współpracuje z dana wersja programu, może to powodować wydłużanie procesu uruchamiania. Niestety nie da się jednoznacznie i od razu stwierdzić, która wtyczka powoduje błąd. Najlepszym (i jedynym) na to sposobem jest usunięcie wszystkich wtyczek z folderu ?Components?, następnie umieszczanie ich z powrotem wraz z każdorazowym uruchomieniem programu, aż do znalezienia błędu. Po uruchomieniu programu w konsoli podany jest czas jego uruchomienia [Startup Time]. Szybkość uruchomienia uzależniona jest od ilości wtyczek będących w folderze ?Components?, konfiguracji sprzętowej komputera itp.

? Foobar nie jest moim domyślnym odtwarzaczem. Co zrobić, aby nim był?
    ? W Preferences > File types zaznacz pliki, dla których chciałbyś, aby foo był odtwarzaczem domyślnym. Jeśli to nie pomoże, to spróbuj w dowolnym windowsowym oknie: Narzędzia > Opcje folderów... > zakładka Typy plików > szukasz MP3. Teraz tak - kliknij Przywróć; jeżeli pokaże że domyślny jest foo, to nie musisz nic robić, a jeśli wskoczy tam inny program, to daj Zmień, wybierz foo i zaznacz Zawsze używaj wybranego programu...

? Podczas odtwarzania w foobarze zauważyłem duże zużycie pamięci i procesora - dlaczego?
    ? Przede wszystkim usuń z Managera DSP wszystkie zbędne wtyczki takie jak np. equlizer i resampler [patrz niżej]. Niektóre z nich wymagają dużych zasobów pamięci i procesora do poprawnego działania. Podczas słuchania muzyki zazwyczaj bardzo trudno jest usłyszeć różnice w dźwięku z włączonym i wyłączonym resamplerem, więc powinieneś się zastanowić czy naprawdę go potrzebujesz. Także Kernel Streaming w przypadku niektórych systemów może być odpowiedzialny za duże użycie zasobów obliczeniowych procesora.

? A jeżeli słyszę różnice, to jaką powinienem ustawić kolejność w DSP?
    ? Oj dużo by o tym mówić ;) Na szczęście mixcherry swego czasu zrobił potężny poradnik nt. DSP - zapraszam tutaj.

? Miewam problemy z nieoficjalnymi wtyczkami i ne wiem co zrobić.
    ? W takim przypadku najrozsądniejszym wyjściem będzie zwrócenie się bezpośrednio na forum danego autora wtyczki.

? Chciałbym napisać wtyczkę do foobara, od czego zacząć?
    ? Oto podstawowe informacje, co będzie potrzebne:
    + (SDK) Software Development Kit - dostępny na głównej stronie Foobara
    + Microsoft Visual C++ compiler
    + Win32 platform SDK - msdn.microsoft.com
    Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Foobara.

0

Strona 1 z 1