foobar2000.pl - polskie forum: Tania karta X-Fi - foobar2000.pl - polskie forum

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Tania karta X-Fi

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   Wujek_Bogdan Ikona

• 40% ekstraktu z foo
  • Ikona
  • Rejestracja 09-lipiec 05

Napisano 20 grudzień 2006 - 10:50

jakiś czas temu pojawiły się tanie wersje kart X-fi np. takie jak TA. można je kuić już za około 230, czyli niewiele więcej niż audigy 2 zs.
...zastanawiam się na jakością tego wynalazku. a w szczególności czym różni się od "prawdziwej" x-fi , za którą zapłacimy ponad 400 zet. wyczytałem na jakimś forum, że te karty to lipa, tandetai, naciąganie ludzi, i w ogóle (podobnie jak audigy 1 ls) ... ale nie podano żadnych argumentów.

na pierwszy rzut oka widać, że te karty są różne:
Dołączona grafika Dołączona grafika

ale na czym polega różnica?
będę wdzięczny za jakieś konkretne informacje.
0

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Odpowiedzi do tego tematu

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   clark Ikona

• foo v0.7
  • Ikona
  • Rejestracja 29-maj 06

Napisano 22 grudzień 2006 - 03:49

Ta X-Fi Xtreme Audio (z lewej) - jest to "nieco" obcięta wersja X-Fi XtremeMusic (z prawej).

Xtreme Audio:

- nie posiada tego procesora audio, porównywalnego przez creative z Pentium 4 3,6 GHz, lecz zbliżony raczej konstrukcyjnie do audigy

- nie posiada wewnętrznego złącza AD_Ext do podłączania panelu przedniego X-Fi I/O

- nie posiada zewnętrznego złącza AD_Link (26-pinowe) do podłączania do konsoli X-Fi I/O

- Xtreme Audio (XA) częstotliwości próbkowania sygnału Stereo: do 24-bit/96kHz a XtremeMusic (XM) częstotliwości próbkowania sygnału Stereo: do 192 kHz

- XA teoretycznie posiada crystalizer choć szczerze wątpię ze daje on takie same efekty jak w przypadku XM gdzie zastosowano oryginalny procesor Extreme Fidelity.

- XA nie ma pozłacanych styków co bez wątpienia ogranicza nieco jakość, z resztą w przypadku XM creative zapewnia ze poziom zniekształceń harmonicznych to 0,004% a Odstęp sygnału od szumu 109dB (całkiem ładnie choć też nie wierze ze ma tyle naprawde) w przypadku XA o zniekształceniach oficjalnie nie pisza w ogóle (pewnie dlatego ze nie maja sie czym chwalić w jej przypadku :/)

- w XM za konwersję dźwięku z postaci cyfrowej na analogową odpowiada wysokiej jakości przetwornik Cirrus Logic CS4382 cechowany odstępem sygnału od szumu na poziomie 114 dB (przy zniekształceniach harmomicznych THD+N na poziomie -100 dB). Stosowany jest on już w audiofilskich urządzeniach...w XA raczej ich nie znajdziesz ;)

- sądze że nie posiada fizycznych dekoderów DD, DD-EX, DTS, DTS-EX, bo z tego co piszą to przetwarza tego rodzaju sygnały softwarowo poprzez Cyberlink PowerDVD z dekoderem DTS® i Dolby Digital®-EX.

- XA nie ma funkcji zaawansowanego przetwarzania dźwięku typu EAX (pewnie przez do że inny procesor audio / mniej wydajny)

- XA brak certyfikatu THX
Dołączona grafika

"Live 4 Music"
0

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   Apach Ikona

• Kapitan
  • Ikona
  • Rejestracja 23-listopad 04

Napisano 22 grudzień 2006 - 06:43

Czy mam rozumiec ze ta tansza wersja X-Fi jest gorsza od mojego leciwego SB Live! 5.1 ?
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika
0

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   Wujek_Bogdan Ikona

• 40% ekstraktu z foo
  • Ikona

Napisano 22 grudzień 2006 - 13:52

czyli z x-fi nie ma wiele wspólnego... oprócz nazwy.
@clark dzięki za wyczerpującą odpowiedź!

@Apach gorsza może nie jest... z tego co pisze clark wynika, że będzie porównywalna z audigy/audigy2. więc wiele lepsza pewnie też nie jest :/
btw. live 5.1 to nadal całkiem fajna karta.
0

#5 Użytkownik nie jest zalogowany   Apach Ikona

• Kapitan
  • Ikona

Napisano 23 grudzień 2006 - 10:54

No jasne! Nie wykozystuje jej potencjalu prawie wogole. Nie robie muzyki. Ograniczam sie jedynie do ogladania filmow 5.1 co mi bardzo pasuje!
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika
0

#6 Użytkownik nie jest zalogowany   clark Ikona

• foo v0.7
  • Ikona
  • Rejestracja 29-maj 06

Napisano 23 grudzień 2006 - 17:46

Wymieniłem tylko różnice w budowie tych dwóch kart, ale nie mogę oceniać jak gra XA bo niestety nie miałem okazji odsłuchać. O XM natomiast mogę sie juz wypowiedzieć bo miałem i choć wiele osób ją sobie chwali to powiem szczerze że uważam że jest to dobra karta, jeżeli używałeś wcześniej tylko zintegrowanego z płyta codeca audio to odczujesz różnicę, ale nie do końca byłem zadowolony bo po prostu te wszystkie recenzje są nieco wymuszone i faworyzują X-fi:/

Prawda jest taka ze jezeli w strumieniu audio jest zastosowana stratna kompresja dodatkowo jeszcze z niską przepływnością strumienia to nic nie jest w stanie jej przywrócić. Zatem nawet jesli zdecydujesz sie na zakup XtremeMusic to nie spodziewaj się cudów, bo creative juz pisze baśnie o tym ze crystalizer przywaraca jakość CD dla mp3 (chyba z kosmosu musiałby pobierać te obcięte przy kompresji próbki częstotliwośći ;) )

Ale jeżeli już miałbym wybierać z tych dwóch, to na pewno byłby to wybór Xtreme Music.
Dołączona grafika

"Live 4 Music"
0

#7 Użytkownik nie jest zalogowany   Wujek_Bogdan Ikona

• 40% ekstraktu z foo
  • Ikona

Napisano 23 grudzień 2006 - 19:31

nie mam zamiaru kupować X-fi (a już na pewno jej tańszej wersji). kumpel sie nad tym zastanawiał. z pewnością gra ładnie, nie wiem tylko czy jest warta swojej ceny. sam przymierzam się do zakupy czegoś tańszego na chipsecie envy24 (np. Fortissimo IV), lub po prostu Audigy2 (którą miałem i byłem bardzo zadowlony), o czym pisałem w innym topicu. podobnie jak ty uważam, że ten cały crystalyzer NIE MA PRAWA poprawić jakości mp3, moim zdaniem może poprawić jedynie wrażenie odsłuchowe, podobnie jak to robią przeróżne equalizery i efekty DSP, z tą różnicą, że tutaj te operacje są wykonywane sprzętowo, a nie programowo.... co nie zmienia faktu, że x-fi jest obecnie jedną z najlepszych, o ile nie najlepszą kartą dzwiękową w swojej kategorii cenowej (co prawda nie ma wielu konkurentów:))
0

#8 Użytkownik nie jest zalogowany   Apach Ikona

• Kapitan
  • Ikona

Napisano 23 grudzień 2006 - 21:23

clark czy ty masz ta najbogatsza wersje x-fi czy podstawowa ?
0

#9 Użytkownik nie jest zalogowany   clark Ikona

• foo v0.7
  • Ikona
  • Rejestracja 29-maj 06

Napisano 23 grudzień 2006 - 21:43

Jak pisałem wcześniej miałem XtremeMusic jednak sie troszeczkę rozczarowałem a przynajmniej w przypadku sygnału analogowego z tej karty, bo w przypadku sygnału cyfrowego z wyjścia S/PDIF było lepiej. Natomiast obecnie mam wersje X-Fi Elite Pro w porównaniu z podstawową gra zdecydowanie ładniej i da się odczuć te 7dB które podobno je różni ;)
Dołączona grafika

"Live 4 Music"
0

#10 Użytkownik nie jest zalogowany   Wujek_Bogdan Ikona

• 40% ekstraktu z foo
  • Ikona

Napisano 23 grudzień 2006 - 21:47

jaki masz sprzęt grający, że czujesz taką różnicę? stawiam na coś lepszego niż zestaw głośników komputerowych (nawet taki z wyższej półki)
0

#11 Użytkownik nie jest zalogowany   Apach Ikona

• Kapitan
  • Ikona

Napisano 23 grudzień 2006 - 21:52

clark, czyli miales ta najtansza podstawowa wersje, a teraz masz ta najbardziej rozbudowana z panelem?
0

#12 Użytkownik nie jest zalogowany   clark Ikona

• foo v0.7
  • Ikona
  • Rejestracja 29-maj 06

Napisano 23 grudzień 2006 - 22:10

Apach napisał:

clark, czyli miales ta najtansza podstawowa wersje, a teraz masz ta najbardziej rozbudowana z panelem?

miałem XtremeMusic a teraz Elite Pro.

Cytat

jaki masz sprzęt grający, że czujesz taką różnicę? stawiam na coś lepszego niż zestaw głośników komputerowych (nawet taki z wyższej półki)

amplituner Pioneer ? kolumny 7.1 ( JBL + Pioneer + Tonsil )

a te wspomniane 7dB to dość sporo i chyba na każdym sprzęcie powinno dać się odczuć:

Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika

"Live 4 Music"
0

#13 Użytkownik nie jest zalogowany   m461k Ikona

• 10% ekstraktu z foo
  • Ikona
  • Rejestracja 21-październik 06

Napisano 23 listopad 2007 - 08:12

a co sądzicie o Xtreme gamer ? Lepsza od SB live ?
0

#14 Użytkownik nie jest zalogowany   BArtus Ikona

• foobmeister
  • Ikona
  • Rejestracja 14-czerwiec 06

Napisano 23 listopad 2007 - 11:10

Ja tam mam moją starą Esi Juli@'e z sygnałęm -10db ;) Grunt to dobry wzmacniacz słuchawkowy ... na pokój odsłuchowy to jeszcze za krótki jestem.
Dołączona grafika Tlen.pl: bbartus [at] tlen [dot] pl JID: bartus [at] jabster [dot] pl PaduPadu: MjIyMjI1NA== base64 ICQ: Mzk1MjY3NTY3 base64 Last.fm: BBArtus [Fb]
0

#15 Użytkownik nie jest zalogowany   Strife Ikona

• foon00b
  • Ikona
  • Rejestracja 22-listopad 07

Napisano 24 listopad 2007 - 14:46

Czytałem kiedyś na jakiś forum, że karty X-FI to badziewia i nie są warte swojej ceny.
Ja tam jestem zadowolony ze swojego SB Audigy, którego można za pomocą odpowiednich sterowników zmienić w SB Audigy 2 ZS ;D
0

#16 Użytkownik nie jest zalogowany   Wujek_Bogdan Ikona

• 40% ekstraktu z foo
  • Ikona

Napisano 31 grudzień 2007 - 15:00

Wyświetl postUżytkownik Strife dnia 24-Nov-07, 14:46 napisał

Czytałem kiedyś na jakiś forum, że karty X-FI to badziewia i nie są warte swojej ceny.
Ja tam jestem zadowolony ze swojego SB Audigy, którego można za pomocą odpowiednich sterowników zmienić w SB Audigy 2 ZS ;D

nie zmienisz Audigy 1 w Audigy 2 ZS .... ani nawet "zwykłego" Audigy 2 w Augigy 2 ZS ;)
mozesz zmienic co najwyzej stery na KX (i pewne takie masz), ale przetwornikow nie da się zmienić programowo.

...co nie zmienia faktu, ze na KX'ach gra ładniej.

a jeśli chodzi o opinie o X-Fi, to na różnych forach piszą różne rzeczy, niestety przeważnie są to subiektywne opinie, niepoparte testami. Gdy mowa o kartach graficznych, to wyniki "na oko" można uznać za jakiś punkt odniesienia... natomiast gdy mowa o urządzeniach audio niestety nie da się określić wszystkeigo "na ucho".
0

#17 Użytkownik nie jest zalogowany   BArtus Ikona

• foobmeister
  • Ikona
  • Rejestracja 14-czerwiec 06

Napisano 13 styczeń 2008 - 01:36

Ja zrobiłem ostatnio takie coś ... zamiast obkupować się w nową kartę zainwestowałem w zewnętrznego DACa a starej karty użyłem jako transportu (kabelek mi kumpel zrobił bo ciężko jest dostać coaxiala z jackiem) i powiem, że żadne X-Fi mi nie podskoczy ;)
Dołączona grafika Tlen.pl: bbartus [at] tlen [dot] pl JID: bartus [at] jabster [dot] pl PaduPadu: MjIyMjI1NA== base64 ICQ: Mzk1MjY3NTY3 base64 Last.fm: BBArtus [Fb]
0

Strona 1 z 1