foobar2000.pl - polskie forum: ReplayGain dla wszystkich plików folderu - foobar2000.pl - polskie forum

Skocz do zawartości

Zasady działu Problemy i pytania

Zasady działu "Problemy i pytania"

• Jeżeli Twoje pytanie dotyczy wtyczek (components) to pomyliłeś dział. Dyskusje na temat wtyczek prowadzimy tylko i wyłącznie w dziale Problemy i pytania związane z wtyczkami.
  • Pamiętaj, aby przed założeniem nowego tematu sprawdzić czy podobne pytanie wcześniej już nie padło! Skorzystaj w tym celu z WYSZUKIWARKI oraz zajrzyj do działu F.A.Q. - Najczęsciej zadawane pytania.
  • Jeżeli zastosowałeś się do poprzednich 2 reguł i dalej nie znasz rozwiązania problemu to możesz już śmiało zakładać nowy temat. Pamiętaj, że jesteś zobowiązany do podania posiadanej wersji foobara przed nazwą tematu, przykłady:

[Wersja foobara] Nazwa tematu

• (np.) [0.9.5.1] foobar ciągle zawiesza się przy starcie...
    • (np.) [0.9.4.2] Błędy przy odtwarzaniu formatu FLAC

Grupa Trzymająca Władzę
Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

ReplayGain dla wszystkich plików folderu

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   Prozac Ikona

• foon00b
  • Ikona
  • Rejestracja 05-październik 06

Napisano 05 październik 2006 - 20:54

Czołem !

Używam Foobar2000 w wersji 0.9.4
Nigdy wcześniej nie uaktywniałem normalizacji ReplayGain dla odsłuchiwanych plików.
Z tego, co czytam na forum, maci różne opinie na temat działania tego mechanizmu.
POnadto menu ReplayGain w Foobarze jest dość rozbudowane (Scan Selections As Albums, Scan Per-File Track gain itp.).
Mam folder z wieloma mp3-kami przeróżnego pochodzenia. Podczas odsłuchiwania utworów załadowanych do PlayListy rzeczywiście różnice w natężeniu dźwięku zmuszają mnie do ciągłej regulacji głośności.
W jaki sposób polecacie wykonać normalizację dla wszystkich utworów z tego folderu ?
Chodzi mi jedynie o czasową normalizację do odsłuchu. Jeśli chodzi o normalizację przy nagrywaniu na płytę CD, to używam zwykle opcji dostępnej w Nero.
Dziękuję za wszystkie głosy w dyskusji.
0

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Odpowiedzi do tego tematu

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   Apach Ikona

• Kapitan
  • Ikona
  • Rejestracja 23-listopad 04

Napisano 05 październik 2006 - 21:02

Myslalem niedawno o zalozeniu podobnego watku ale sie rozmyslilem wiec kozystajac z opkazji podlaczam sie pod prosbe Prozac'a. Jesli ktos moglby wytlumaczyc do czego sluza poszczegolne opcje ReplayGain bylo by fajnie :)
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika
0

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   Toudi Ikona

• 10% ekstraktu z foo
  • Ikona
  • Rejestracja 07-maj 06

Napisano 05 październik 2006 - 21:08

Jestem za.
Też nie bardzo wiem z czym to sie je a w sumie można b skorzystać skoro już foobar ma taka opcje.
0

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   desss Ikona

• 10% ekstraktu z foo
  • Ikona
  • Rejestracja 26-wrzesień 06

Napisano 06 październik 2006 - 09:18

Scan Per-File Track gain
skanuje każdy plik osobno i ustawia według niego informacje RG. Przydaje sie jeśli mamy w katalogu różne utwory (nie posegregowane).

Scan Selection As Single Album
skanuje zaznaczone pliki jako jeden album i ustawia RG.

Scan Selection As Albums (by tags)
skanuje zaznaczone pliki, przy czym - odczytuje informacje z tagów o tym czy jest to album. Jeśli masz dokładnie ustawione tagi to możesz tego użyć, aby było szybciej.

Remove...
wiadomo, usuwa info o RG.

Edit...
edycja ręczna RG, tylko dla zaawansowanych ;)

Apply Track ReplayGain to MP3 Data
Zapisuje informacje Track RG na STAŁE do pliku MP3. Czyli jeśli odtworzymy taki plik w innym playerze, to będzie już z efektem RG.
Tego efektu już nie da się cofnąć poprzez opcje Remove!

Apply Album ReplayGain to MP3 Data
To samo co wyżej, tyle że zapisywana jest informacja Album RG.
0

#5 Użytkownik nie jest zalogowany   Wujek_Bogdan Ikona

• 40% ekstraktu z foo
  • Ikona
  • Rejestracja 09-lipiec 05

Napisano 06 październik 2006 - 13:44

dzieki desss

mam tylko pytanie odnośnie:

desss napisał:

Scan Per-File Track gain
skanuje każdy plik osobno i ustawia według niego informacje RG. Przydaje sie jeśli mamy w katalogu różne utwory (nie posegregowane).

względem czego ustawiana jest wartość RG? według pierwszego utworu? według jakiejś średniej wszyskich utworow? nie za bardzo rozumiem tą opcję.
0

#6 Użytkownik nie jest zalogowany   desss Ikona

• 10% ekstraktu z foo
  • Ikona

Napisano 06 październik 2006 - 15:31

Względem każdego pliku z osobna, bo przecież jak zaznaczymy tylko 1 plik, to skaner RG ma tylko jego do dyspozycji :]
0

#7 Użytkownik nie jest zalogowany   Apach Ikona

• Kapitan
  • Ikona
  • Rejestracja 23-listopad 04

Napisano 06 październik 2006 - 20:10

Nie rozumiem, jak to wzgledem jednego pliku... W jaki sposob dostosowywany jest replay gain? W odniesienu do czego?

EDIT
Czy ustawienia dla jednego utworu pobierane sa wg tych opcji ?
Dołączona grafika
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika
0

#8 Użytkownik nie jest zalogowany   mixcherry Ikona

• 50% ekstraktu z foo
  • Ikona
  • Rejestracja 20-listopad 04

Napisano 06 październik 2006 - 20:49

ReplayGain (konkretnie track-gain) jest obliczany zawsze w odniesieniu do stałej wartości 89dB.
Tak samo album-gain, czyli uśredniona głośność wszystkich tracków na albumie.

Opcje, o które pytasz, dotyczą tylko odtwarzania plików, a nie obliczania ReplayGainu.
0

#9 Użytkownik nie jest zalogowany   Prozac Ikona

• foon00b
  • Ikona

Napisano 07 październik 2006 - 01:30

Dzięki koledzy za wyjaśnienia.
Czyli rozumiem, że jeśli chcę zastosować RG tylko do odsłuchu, to nie muszę zanaczać żadnych plików i ich konwertować, dodając do nich informacje o RG. Wystarczy tylko, że w ustawieniach pokazanych na powyższym screenie wybiorę Processing: apply gain, a Source mode ustawię na Track, jeśli chcę uzyskać efekt dla wymieszanych utworów na playliście ?

Co się tyczy zaznaczania plików i nadawania im na stałe wartości RG, to podobnie jak Apach myślałem, że trzeba zaznaczyć wszystkie pliki i wtedy program skanuje wszystkie zaznaczone pliki i wybiera te, którym trzeba zaktualizować informacje o RG. Totaj chyba też nie do końca rozumiem.
0

#10 Użytkownik nie jest zalogowany   desss Ikona

• 10% ekstraktu z foo
  • Ikona

Napisano 07 październik 2006 - 08:11

Prozac napisał:

Czyli rozumiem, że jeśli chcę zastosować RG tylko do odsłuchu, to nie muszę zanaczać żadnych plików i ich konwertować, dodając do nich informacje o RG.

Musisz. To ustawienie które pokazał na skrenie Apach, jest tylko opcją czy chcesz korzystać z RepalyGain czy też nie, lub w jakim stopniu, od tego są suwaki.

Przeczytajcie też to info o RG http://forum.mp3stor...showtopic=10047

EDIT
Chociaż teraz sprawdziłem ustawienie Preamp - without RG info i nie jestem do końca pewny jak ono działa. Wiadomo że ucina/dodaje głośności o ileś tam dB, tyle że robi to na sztywno, więc to nie to samo co RG.
0

#11 Użytkownik nie jest zalogowany   Prozac Ikona

• foon00b
  • Ikona

Napisano 08 październik 2006 - 01:13

Dzięki desss.
Najlepiej będzie porobić po prostu testy na jakichś próbkowych utworach i wtedy przekonamy się dokładnie jak to działa i jak się tego będzie słuchać.
Mam nadzieję, że temat się rozwinie i każdy podzieli się swoimi spostrzeżeniami.
0

#12 Użytkownik nie jest zalogowany   desss Ikona

• 10% ekstraktu z foo
  • Ikona

Napisano 08 październik 2006 - 18:20

Zrobiłem próbe jak działa opcja Preamp, po prostu ścisza lub pogłaśnia utwór, ale na sztywno. Tzn każdy utwór, cichy czy głośny zostanie odtworzony z taką głośnością jaka została ustawiona.
Teraz jaśniej. Jeśli ustawimy suwak w prawo i odtworzymy cichy utwór to będzie on słyszalny głośniej (powiedzmy że normalnie), ale kiedy puścimy normalny utwór to bardzo możliwe że będzie nam charczał.

Pierwszy suwak jest do plików z ReplayGain, a drugi od tych bez.

RG już mamy opanowane panowie :mrgreen:
0

#13 Użytkownik nie jest zalogowany   kaizer Ikona

• foon00b
  • Ikona
  • Rejestracja 29-styczeń 07

Napisano 23 luty 2007 - 15:55

Witam.
Mam taki oto problem przy skanowaniu RG:

Dołączona grafika
Zdarzyło mi się to już któryś raz, więc uznałem to za problem.
Początkowo myślałem że to problem z zapisaniem wartości do pliku.
W przypadku FLAC'a bezstresowo go rekompresowałem i pomogło.
Natomiast MP3 próbowałem usuwać tagi, przebudowałem stream. Nic nie pomogło.
W jednym przypadku rekompresowałem plik. :(

Wczoraj/dzisiaj dotarło do mnie że problem leży w samym skanowaniu.
Wbiłem "jakieś" dane RG ręcznie i zadziałało (zapisało).

Pytanie brzmi czy istnieje jakaś inna metoda skanowania, jakiś inny program?
Jak to obejść? Naprawić taki plik? Jak?

P.S. W 98% przypadków skanuję całe albumy i tu np. 2 utwory nie dały się zeskanować dając w rezultacie fałszywy wynik dla reszty.

P.S.2 Używam foobar2000 v0.9.4.2.
0

#14 Użytkownik nie jest zalogowany   Majkel Ikona

• Hellmeister
  • Ikona
  • Rejestracja 18-czerwiec 06

Napisano 23 luty 2007 - 17:30

mam taki sam problem z kilkoma kawałkami w swojej kolekcji. to nie jest wina skanowania tylko kopniętego pliku bo podanie wartości ręcznie działa. innego skanera supportowanego przez foobara nie ma. także pozostaje Ci przywyknąć ;) albo zaopatrzyć się w nowe pliki.

"I wish you well... and that you're burning there in hell"
0

Strona 1 z 1