foobar2000.pl - polskie forum: [Tutorial] Obsługa foobara za pomocą pilota - foobar2000.pl - polskie forum

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

[Tutorial] Obsługa foobara za pomocą pilota

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   msk Ikona

• 10% ekstraktu z foo
  • Ikona
  • Rejestracja 24-kwiecień 06

Napisano 23 czerwiec 2006 - 15:14

Jako że temat był już pare razy poruszany, a za wiele z niego nie wynikało postanowiłem przedstawić jak można w miarę przyjazny i tani [sic!] sposób sterować foobarem [lub innymi aplikacjami, ale to pozostawiam waszej własnej inwencji] za pomocą pilota. :)

Po pierwsze potrzebny jest nam pilot [;P], odbiornik podczerwieni oraz jakiś program do jego obsługi.

Poczyniłem pewne drobne modyfikacje w znalezionym w internecie schemacie.
Oto on:
Dołączona grafika

--------------------------
W zasadzie zauważyłem że można podłączyć się TYLKO do nóżki nr 1 [wtedy bez rezystorów 270R] i uruchomić Girdera > File | Settings | Plugin | Igor SFH-56 device | Settings i zmienić Input Signal na DCD.
Dołączona grafika
--------------------------

Wersja dowolna do wyboru. Jak kto chce ja osobiście używam tego czegoś z rezystorami bo już mi się nie chciało poprawić :D

Jeśli juz "wymodzimy" takowy reciver to możemy przystąpić to szukania programu obsługującego nasz odbiornik.
Mamy tu do wyboru Girder'a i WinLirc'a [Lirc pod Linuxa]

[center:89daa9b188]--------------------------WinLirc---------------------------[/center:89daa9b188]

Pierwszy WinLirc jako że w foo mamy plugin do obsługi tego programu.

WinLIRC jest to program - serwer, który pracuje w tle i odbiera sygnały docierające do odbiornika podczerwieni. Na podstawie załadowanego pliku konfiguracyjnego pilota program dekoduje otrzymane sygnały a następnie wysyła je do aplikacji - klientów. Programy - klienci odbierają informację o tym, które przyciski pilota zostały wciśnięte i w zależności od zdefiniowanych skojarzeń następuje wywołanie odpowiedniej opcji.

Jeśli posiadamy firewall zobaczmy czy nie blokuje on połączeń WinLirca [tylko localhost na porcie 8765 bo inaczej program klient nie będzie miał możliwości komunikacji z serwerem. Firewal raczej nie powinien blokować komunikacji, to takie info tylko jakby ktoś pisał że coś mu nie działa ;P

1. Na początku ściągamy WinLirca stąd lub stąd. Wersję linuxową znajdziemy zawsze na stronie Lirc'a.
2. Wypakowujemy go gdzieś może być wszytko, choć źródła pewnie nikogo nie interesują [skoro tak to nie ma potrzeby rozpakowywania plików z rozszerzeniem *.h oraz *.cpp.
3. Ściągamy plugin [v. 0.4.1] do foo i wrzucamy do katalogu %foobar2000dir%Components
4. Uruchamiamy program winlirc.exe
5. Zapewnie będzie postulował że ma jakiś błąd. Ale to normalka :P
Dołączona grafika
6. Kliknijcie sobie OK i przejdzie sam do konfiguracji.
7. W oknie konfiguracji zaznacznie pod którym comem macie Ir-da i w polu Sense zamiast autodetect dajcie od razu 1 (High), będzie mniej problemów.
Dołączona grafika
8. Równocześnie trzeba podać plik konfiguracyjny pilota w polu Config. Taki plik możemy znaleźć na stronie http://lirc.sourceforge.net/remotes/. Natomiast jeśli masz pecha i nie ma tam modelu Twojego pilota to możesz próbować pokrewne modele, a jeśli to nie zadziała to zostaje nacisnąć button Learn i "nauczyć" program swojego pilota. Po naciśnięciu buttona jest kreator po angielsku który poprowadzi cie przez to "nauczenie". ;]
9. Po zakończeniu naciskamy button Analyze i jeśli wszystko jest ok wtedy zobaczymy:
Dołączona grafika.
10. Naciskamy OK, OK i znika nam okienko WinLirca, a w tray'u pojawia się szara okrągła ikonka :]
11. Jeżeli wszystko jest ok, zgadza się pilot, działa irda to po naciśnięciu klawisza na pilocie ikonka powinna zmienić się na chwilę na zieloną. To oznacza że WinLirc przyjmuje już komendy z pilota :D

12. Odpalamy foobara.
13. Preferences | Tools | Lirc | WinLirc Client
14. Dajemy ptaszek [:P] przy Enabled
Dołączona grafika

15. Naciskamy button Connect aby pludżin połączył się z serwerem stworzonym przez WinLirca
16. Teraz trzeba "nadusić" któryś przysk na pilocie po czym ukaże się w okienku Key i przypisać do niego akcję, którą wybieramy z listy a po wybraniu potwierdzamy nasz wybór buttonem Assign.
17. Teraz dodajemy ile chcemy [ile mamy ? :P] tych klawiszy, dajemy Save all i to już wszystko. Foo powinien być sterowany za pomocą pilota :D

[center:89daa9b188]--------------------------Girder+Igor---------------------------[/center:89daa9b188]

Girder to program, który umożliwia sterowanie pracą naszego komputera poprzez pilota od karty TV/DVB. Dzięki niemu możemy np. ustawić sterowanie foobarem, innymi klawiszami ustawimy włączanie, czy wyłączanie Worda, z kolei kombinacją paru innych przycisków pilota zmusimy program do wyłączenia komputera lub też jego restartu. Program obsługuje obecnie ponad 100 wtyczek, a ich ilość powiększa się z tygodnia na tydzień, rozszerzając tym samym i tak wysoką funkcjonalność programu.

1. Sciągamy sobie Girdera stąd [polecana wersja 3.3.7 przeze mnie, niektórzy pewnie szybko załapią dlaczego ;)] lub poszukać tutaj.
2. Na nasze potrzeby potrzebny będzie tylko i wyłącznie plugin IgorPlug do ściągnięcia stąd.
[Jest jeszcze wersja pod usb, ale niestety osobiście nie testowałem więc nie wiem jak to działa, nie mam irdy pod usb, wszelkie informacje co i jak można znaleźć na stronie http://www.cesko.host.sk/ w języku angielskim]
3. Instalujemy program
4. Po instalacji przechodzimy do katalogu %girderdir%plugins i możemy w zasadzie wyrzucić wszystko co się tam znajduje [jak kto chce oczywiście, nie jest to wymagane], i wrzucić tam wtyczkę do obługi portu podczerwieni IgorPlug.dll.
4a. Opcjonalnie jeśli nie chcemy korzystać z wtyczki Igor Jest również wtyczka do obługi WinLirc'a do ściągnięcia stąd. Ale jeśli mamy zamiar wykorzystać Girdera tylko do sterowania foobarem to nie warto instalować w ogóle Girder'a ponieważ WinLirc jest w zupełności wystarczający. Inaczej mamy już uruchomione 2 programy w tle :]
5. Zakladając że z tych czy innych powodów dalej chcemy używać Girder'a z pluginem Igor kontynujemy.
6. Odpalamy program i jeśli wszystko jest ok z odbiornikiem podczerwieni program uruchomi się normalnie.
Dołączona grafika
7. Klikamy Prawym Przyciskiem Myszy [*PPM] w lewej stronie okna a później na Add Command. I na razie tyle.
http://img50.imageshack.us/img50/8538/062420060026354ra.jpg[img] 8. Zapisujemy sobie pod jakąś nazwą to co stworzyliśmy, najlepiej będzie nam to później modyfikować. Czyli [b] File | Save as...[/b]. U mnie w przykładzie jest w2k.gml 9. Teraz przechodzimy do ustawień więc [b]File | Settings | General[/b] [img]http://img206.imageshack.us/img206/2976/062420060024503gl.jpg
- Ustawiamy sobie Auto Load na swój plik który przed chwilą zapisaliśmy
- "ptaszkujemy": Lunch Girder on windows startup i Hide on starup.
10. Zakładka User Interface
Dołączona grafika
- Ustawiamy polski jak ktoś potrzebuje. Ja zostane przy "englisz"
11. Zakładka Plugins
Dołączona grafika
Jeśli plugin podświetlony na zielono -działa, jeśli na czerwono - nie działa, jeśli na turkusowo = plugin wyłączony.
Nie musi być tak samo jak u mnie. Zależy z czego chcesz korzystać. Natomiast jeśli w odbiorniku podczerwieni zastosowałeś nóżkę nr 1 w comie wtedy muszisz zmienić:
Plugin | Igor SFH-56 device | Settings i zmienić Input Signal na DCD.
Dołączona grafika
12. Zakładka OSD Settings zgodnie z upodobaniami.
13. Wychodzimy z tych opcji, już dość ;P

13. Teraz pora odpalić foo. Jeśli chcemy korzystać z Girder'a+Igor należy w foo wejść w konfiguracje Preferences | Title Formatting | Main Window Title "wyremować" sobie wszystkie wartości [wstawiamy na początku każdej linijki // jakby ktoś nie wiedział ;P]i wstawić na samym końcu:
[code]%_foobar2000_version%[code]
*ponieważ przy stopowaniu i tak zamienia tytuł głównego okna na ten "ciąg znaków" :D

14. Pora nauczyć co ma robić z którym przyciskiem z pilota foo. Wracamy do Girder'a przy zostawionym odpalonym foo, widocznym na pulpiciei najlepiej zastopowanym [inaczej nie próbowałem więc potestujcie :P]
15. Mamy teraz w oknie Girder'a pseudo drzewko w postaci New + New. Zmieniamy sobie nazwy poprzez zazneczenie i wciśnięcie F2 [zmiany w kwestii gustu, ale radzłbym nazywać, bo później można się zgubić w tych new new new... :]
16. Teraz uczymy program naszego pilota:
Dołączona grafika
- Klikamy na Play i zaznaczamy button Learn Event. Pojawi nam się [/b]Event String[/b]. W tej chwili przyciskamy klawisz na pilocie który chcemy przypisać i powinien nam się pojawić jego kod [będzie zapewnie inny niż na obrazku].
Dołączona grafika
17. Jeśli chcemy przypisać przycisk Play:
- Wchodzimy w Girderze w zakładkę Command i klikamy Capture.
- W okienku które się nam pojawiło klikamy Start Capture
- Teraz klikamy na przycisk paly w okienku foobara
- Po pomyślnym kliknięciu wracamy do Girder'a i naciskamy Stop Capture
- Powinno wyglądać to mniej więcej tak [zależnie, im więcej kliknięć przed Stop Capture tym dłuższa lista]:
Dołączona grafika
18. Szukamy pod kolumną Type akcji Command dotyczącej foo
19. Po znalezieniu zaznaczamy tą opcję i klikamy Apply i później OK.
20. W ten sposób nauczyliśmy Girder'a polecenia play :D
21. W celu nauczenia go kolejnych poleceń należy kliknąć *PPM pod Play i zaznaczyć Add Command. Dalej postępujemy tak samo jak od punktu 16.

Nie wszystko co chcielibyśmy możemy nauczyć Girder'a w ten sposób. Przykładem może być pogłaśnianie/ściszanie.
Osobiście nie wymyśliłem jeszcze na to innego sposobu jak za pomocą klawiatury.

22. Postępujemy tak samo jak w punkcie 16.
23. Teraz wchodzimy w zakładkę Keyboard i przypisujemy kombinację klawiszy taką jaka odpowiada w foo za pogłośnienie/przyciszenie. W moim przykłacie jest to klawisz na klawiaturze "+" [ADD]
Dołączona grafika
24. Po znalezieniu odpowiedniego klawisza koniecznie musimy nacisnąć Apply aby zmiany zostały zapamiętane.
25. W celu przypisania innych akcji które trudno jest osiągnąć myszką polecam klawiaturę, w foo przypisujemy HotKey'a do akcji a w Girderze tą samą kombinację klawiszy do przycisku na pilocie.

Minusem tego rozwiązania jest to że okno foo musi być aktywne aby HotKey'e działały, natomiast okno foo nie może zostać schowane do tray'a kiedy chcemy sterować play/pause i pare innych dostępnych komend za pomocą myszki [musi być obecne na pasku obok startu, nie musi być aktywne].

Jeśli ktoś ma jakieś pytania, sugestie [problemy gdzie indziej :P] i poprawki dotyczące tego tutka proszę pisać w tym topicu :D

Teraz już późno, ale będzie to bardziej przejrzyste wkrótce :]

tutorial by misiek :)

Jeśli ktoś chce to gdzieś dać [publikować], to prosiłbym o dopisanie autora [czyli mnie :P] gdzieś na końcu :)

greetz
.misiek
0

Strona 1 z 1