foobar2000.pl - polskie forum: [Tutorial] Zmiana wyglądu foobar2000 0.9.x - foobar2000.pl - polskie forum

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

[Tutorial] Zmiana wyglądu foobar2000 0.9.x

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   DigitalArek Ikona

• 20% ekstraktu z foo
  • Ikona
  • Rejestracja 15-marzec 06

Napisano 21 marzec 2006 - 13:15

Podmiana przycisków
(Kompletną instrukcje konfiguracji foobara od podstaw znajdziesz TUTAJ)

Poniżej tego postu znajdują się również:
- Tutorial tuningu foobara by Crotchet 1

Pewnie wielu z Was zastanawia się co zrobć, aby Wasz Foobar2000 (wersja 9) wyglądał mniej więcej tak: (miał pokolorowane guziczki itd.)
Dołączona grafika

Małe sprostowanie, belka tytułowa programu zależy od StyluWizualnego wybranego w Windowsie. Ja użyłem tutaj stylu Royale.

OK, przejdźmy do rzeczy.

Na samym początku musimy mięć ściągniętego Foobara2000 v9. Znajdziecie go tutaj.
Po zainstalowaniu odtwarzacza powinien on wyglądać mniej więcej tak:
Dołączona grafika

1).
:arrow: Wtyczka ta umożliwi nam edytowanie nie tylko guzików, ale takżę zmanę wyglądu to takiej jak mam np.: ja.
:arrow: Kliknij http://music.morbo.o...0.1.3-pa17v5.7ztutaj aby ściągnąć.
:arrow: Plik który ściągnęliśmy ("foo_ui_columns-0.1.3-beta1v7.7z" ma rozszerzenie "7z" - jest to format spakowany - rozpakujesz go najzwyklejszym RARem) rozpakowujemy do katalogu components, który znajduje się w głównym folderze Foobara (n.p: c:Program Filesfoobar2000components).
:arrow: Po przekopiowaniu pliku do components restartujemy foobara - zamykamy go i odpalamy jeszcze raz - w oknie które nam się pokazało wybieramy opcję Columns UI.
Dołączona grafika

Teraz nasz Foo wyglądać powinien mniej więcej tak:
Dołączona grafika

2).
:arrow: Biblioteka ta umożliwi nam ładowanie plików graficznych PNG do naszych guziczków.
:arrow: Kliknij tutaj aby ściągnąć.
:arrow: Plik który ściągnęliśmy ("libpng128-zlib123" - już wiemy jak go rozpakować :P ) rozpakowujemy do głównego katalogu Foobara (np.: c:Program Filesfoobar2000).
:arrow: Po przekopiowaniu plików do głównego katalogu restartujemy naszego Foobara.
:arrow: Po ponownym odpaleniu wizualnych zmian nie zobaczymy, ale możemy już być pewni, że będziemy mogli ładować pliki PNG jako nasze guziczki.

3 a) Podmiana guziczków w formacie png.
:arrow: Zacząć trzeba od tego, że gdy robimy własne guziczki, to musimy pamiętać, że wszytkie buttony muszą być tej samej wysokosci i szerokości - np.: 18x18. Nie moga one być różnych rozmiarów, np.: część 18x18 a reszta 20x20, ponieważ guziki nam się nie wyświetlą!
:arrow: Przygotowujemy teraz własne guziczki w jakimkolwiek programie do grafiki (ja użyłem Photoshop'a), lub ściągamy gotowe. Do nauki przygotowałem plik z guziczkami, do zassania tutaj. Oczywiście plik należy wcześniej rozpakować.
:arrow: Nalezy pamiętać, aby guziczki rozpakować sobie do takiego miejsca, gdzie nie zostaną usunięte. Ja proponuję utworzyć sobie w katalogu głównym foobara folder buttons i tam je umieszczać.
:arrow: Teraz klikamy PPM (Prawym Przyciskiem Myszy) na jakimkolwiek z naszych guzików i wybieramy opcję Customise...
Dołączona grafika

:arrow: Teraz zaznaczamy przycisk, który chcemy zmienić i z pola "Image:" wybieramy Custom. W polu "Path:" podajemy ścieżkę do naszego guziczka - ja wybrałem STOP tak więc załaduję sobie guziczek stop.png.

Dołączona grafika

Podobnie postępujemy z każdym z przycisków. Zatwierdzamy całość klikając OK. Po podmianie wszystkich powinniśmy uzyskać:
Dołączona grafika

3 B)
:arrow: Jest to opcja, dzięki której po najechaniu myszką na guzik zmienia on nam kolor / wygląd - w zależnosci od tego jaki damy tam obraz.
:arrow: Należy pamiętać aby guziczki, które mają się wyświetlac po najechaniu miały taką samą wielkość na szerokość i wysokość!
:arrow: Opcja ta działa dokładnie tak samo jak opcja Normal Image.
:arrow: Nalezy pamiętać, aby guziczki rozpakować sobie do takiego miejsca, gdzie nie zostaną usunięte. Ja proponuję utworzyć sobie w katalogu głównym foobara folder buttons i tam je umieszczać.
:arrow: Teraz klikamy PPM na jakimkolwiek z naszych guzików i wybieramy opcję Customise...
Dołączona grafika
:arrow: Przechodzimy do zakładki Hot Image i tutaj analogicznie do podpunktu a) ładujemy nasze pliki graficzne, które będą się ukazywały po najechaniu na guzik myszą.
:arrow: Teraz zaznaczamy przycisk, który chcemy zmienić i z pola "Image:" wybieramy Custom. W polu "Path:" podajemy ścieżkę do naszego guziczka - ja wybrałem STOP tak więc załaduję sobie guziczek stop.png.
Dołączona grafika

Podobnie postępujemy z każdym z przycisków. Zatwierdzamy całość klikając OK. Po podmianie wszystkich powinniśmy uzyskać:
Dołączona grafika

3 c) Podmiana guziczków w formacie fcb.
:arrow: Format FCB - to wygenerowany przez Foobara plik ze wszystkimi guzikami (normal Image oraz Hot Image) - nie musimy wklejać każdego z nich po kolei, tylko ładujemy całą paczkę odrazu. Dodatkowo program tworzy w głównym folderze Foobara folder "images" - gdzie generowane są pliki naszych guziczków (np.: (np.: c:Program Filesfoobar2000images)
:arrow: Plik z guziczkami w formacie FCB do przećwiczenia ładowania możecie zassać tutaj. Oczywiście plik należy wcześniej rozpakować.
:arrow: Klikamy PPM na naszych guziczkach i wybieramy opcję Customise...
:arrow: Klikamy na opcję "Tools" i wybieramy Load from file... - wskazujemy na miejsce gdzie znajduje się nasz FCB i na koniec zatwierdzamy wszytko klikając OK.
Dołączona grafika

Powinniśmy uzyskać taki efekt:
Dołączona grafika

:arrow: Oczywiście jeżeli chcielibyśmy nasze guziczki zamienić na format FCB, to musimy wpierw wczytać każdy z guziczków pokolei jak w punkcie 3 a) a później Skorzystać z opcji Save to file....

3 d) Inne bajery na guzikach.
:arrow: Prócz wyświetlania obrazków możemy także zrobić, że nasz kochany foobar będzie pokazywał:
- napisy + obrazki
- same napisy

:arrow: Wchodzimy do preferencji buttonów (powinniście wiedzieć jak to zrobić, ponieważ robiliście już to 3 razy).
:arrow: Szukamy napisu "Display" (wyświetlanie) i z rozwijanej listy tego menu możemy wybrać:
- "Image" - będzie wyświetlany sam obrazek (patrz ramka nr 1)
- "Image and text" - wyświetlany będzie obrazek + teks. Mamy możliwość wyświetlenia tekstu "Right" (obok obrazka) lub "Below" (pod nim) (patrz ramka nr 2)
Dołączona grafika
:arrow: Możemy także zmienić w tym menu wyświetlanie opcji Windowsowych po najechaniu mysza na przycisk. Opcja "Normal" to domyślny styl, opcja "Flat" po najechaniu myszą podświetla przycisk pod spodem na kolor podświetlenia używanego przez nas stylu, natomiast opcja "No edges" nie robi absolutnie nic - osobiście bardzo lubię tę opcję, ponieważ guziczk po najechaniu ładniej się prezentują na "płaskim interfejsie" a niżeli jakimś Windowsowym obramowaniu. ;)
Natomiast zaznaczenie opcji "Use custom text" (Użyj własnego słowa) umożliwia nam zmianę nazwy zaznaczonego (edytwanego) buttona.
Dołączona grafika

Ja uzyskałem taki efekt:
Dołączona grafika

3 e) Personalizacja guzików do własnych potrzeb.
:arrow: W preferencjach buttonów możemy także zmienić kolejność wyświetlania buttonów, dodać nowy przycisk, usunąć niepotzrebny, czy zdefiniować zupełnie inny z możliwosci jakie proponuje nam twórca.
Dołączona grafika

:arrow: Zmiana kolejności buttonów oraz usuwanie niechcianych elementów:
Zaznaczamy button, którego pozycję na foobarze chcemy zmienić i korzystając z przycisków "Move up" (W górę) oraz "Move down" (W dół) przesuwamy go w wybrane miejsce. Natomiast zaznaczenie komponentu i wciśnięcie klawisza "Remove" (usuń) usunie z belki wybrany przycisk / separator
:arrow: Dodawanie nowych elementów:
- Klikamy w opcję Add - na liscie powinien pojawić się nowy komponent - zanzaczamy go.
- Szukamy opcji "Command" (komenda)- to ona informuje nas między innymi jaką funkcję będzie pełnił nas znowy komponent - jeżeli nie chcemy ab ybył to separato, klikamy opcję Change
- Z tabelki "Command group" wybieramy interesującą nas funkcję (nie będę ich opisywał, ponieważ wystarczy wziaźć słownik od angola lub też metoda prób i błędów zorientować się o co chodzi). Ja wybrałem: Main menu items -> Help/About
Dołączona grafika

Zmieniłem także kolejność tego przycisku oraz nadałem mu włąsną nazwę (do stworzonych przez nas przycisków możemy przyporządkowywać te same funkcje co do standardowych guzików!). Oto wynik mojej pracy ;)
Dołączona grafika

4) Jak sformatować menu po lewej aby wyglądało jak pokazane w przykładzie?
:arrow: Klikamy PPM na napisie "Playlists" i pojawia się nam menu:
Dołączona grafika

:arrow: Z owego menu Wybieramy:
- z sekcji Toolbars -> Buttons, Playback order, Seekbar;
- z sekcji Visualisations -> Spectrum analyser;
:arrow: Klikając na danym komponencie możemy przesuwać go do góry, bądź w dół (Move up, Move down), a takze rozszerzać myszką jak nam się to jawnie podoba.
:arrow: Status Bar wyłączyłem w następujący sposób: File -> Preferences -> Display -> Columns UI -> zakłądka Status Bar/Systray i odznaczyłem Show status bar.
:arrow: Toolbar natomiast wyłączyłem wten sposób: File -> Preferences -> Display -> Columns UI -> zakładka Main i odznaczyłem Show toolbars.
:arrow: oczywiście możesz poeksperymentować z opcjami, poniewaz opisanie wszytkich jest po prostu nemożliwe ;)

5) Jak Zmienić kolor Playlisty?
:arrow: Po pierwsze musimy sobie wybrać styl jaki nam się podoba - możemy go pobrać naz tego wątku Zasysamy interesujący nas styl playlisty i rozpakowujemy go do folderu z którego ne zostanie usunięty (ja polecam utworzyć folder fcs w głównym folderze programu (np.: c:Program Filesfoobar2000fcs)
:arrow: Wchodzimy do preferencji programu (Ctrl + P) i dalej wybnieramy:
Display -> Columns UI -> zakładka Main.
Dołączona grafika

:arrow: Klikamy na przycisk Import... i wkazujemy nasz plik FCS. Po zakończeniu klikamy OK i najlepiej restartujemy foobara.
:arrow: Preferencje (Ctrl +P) -> Display -> Columns UI -> Playlist View -> zakłądka Columns. Tutaj możemy edytować kolumnę tytułową (np.: Artysta, Album, bitrate rok etc). W zakładce tej możmy (po zaznaczeniu komponentu):
- "Display Name" - Wyświetlana nazwa
- "Width" - szerokość kolumny
- "Aligment" - wyrównanie tekstu
- itd... tutaj proponuję się pobawić
:arrow: korzystając z guzików pod spodem możemy:
- "Up" - przesuwać w górę
- "Down" - przesuwac w dół
- "New" - tworzyć nowe
- "Delete" - kasować
- "Copy" - kopiować
Dołączona grafika

:arrow: Preferencje (Ctrl +P) -> Display -> Columns UI -> Playlist switcher -> zakładka Colours and fonts - w tym miejscu możemy zmienić kolory naszej playlisty:

- Sekcja FONTS: "Playlist" (czcionka wyświetlana na playliście), "Columns Title" (czcionka wyświetlana na pasku tytułowym - tym z artystą, albumem itd).

- Sekcja COLOURS:"Text" (kolor tekstu na playliście), "Selected text" (zaznaczony tekst), "Backround" (tło playlisty), "Selected backround" (kolor tła po zaznaczeniu), "Selected backround (no focus)" (kolor tła nieaktywnej playlisty) "Use custom active item frame, with colour" (użyj własnego koloru dla obramowania aktywnego zaznaczenia).
Dołączona grafika

To na tyle. Aloha!

PZDRW
--------------
1) Tutorial Crotcheta został usunięty ze serwera. Jeśli ktoś go ma to proszę o wrzucenie. Do tego czasu tutotial niebędzie dostępny.
--------------
edit: Wujek Bogdan
przenosze do działu FAQ
edit2: woozie
Poprawiłem sznurki i pare innych rzeczy. Howgh!
0

Strona 1 z 1